KPSS 2020/5 Tercihleri Başladı (18 Bin Sağlık Personeli Alımı Yapılan Yerler, Tercih Kılavuzu ve Robotu)

Sağlık Bakanlığı 18 bin sözleşmeli kamu personeli alımı yapacak. En az lise mezunu 18 bin kamu personeli alımında başvurular başladı ve KPSS tercihleri alınıyor. Peki başvurular nasıl yapılacak? Başvuru şartları nelerdir? İşte başvuru detayları, tercih ücreti ve başvuru ekranı.

KPSS 2020/5 Tercihleri Başladı (18 Bin Sağlık Personeli Alımı Yapılan Yerler, Tercih Kılavuzu ve Robotu)

Sağlık Bakanlığı 18 bin sözleşmeli kamu personeli alımı yapacak. En az lise mezunu 18 bin kamu personeli alımında başvurular başladı ve KPSS tercihleri alınıyor. Peki başvurular nasıl yapılacak? Başvuru şartları nelerdir? İşte başvuru detayları, tercih ücreti ve başvuru ekranı.

26 Mart 2020 Perşembe 09:55
KPSS 2020/5 Tercihleri Başladı (18 Bin Sağlık Personeli Alımı Yapılan Yerler, Tercih Kılavuzu ve Robotu)

KPSS 2020/5 tercih kılavuzu yayımlandı başvurular başladı. 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığı 2020 yılı 18 bin kamu personeli alımı tercihlerinin başladığına yer verildi. 

ALIM YAPILACAK KADROLAR VE MEZUNİYET ŞARTI

18 bin personel alımı branş bazında dağılım şu şekilde:

ÖSYM duyurusu şu şekilde:

KPSS-2020/5 Sağlık Bakanlığının Sözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması

Sağlık Bakanlığının sözleşmeli pozisyonlarına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmek üzere yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, Sağlık Bakanlığı KPSS-2020/5 Tercih Kılavuzuna saat 10.00'dan itibaren aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

Adaylar, tercihlerini 26 Mart 2020 - 01 Nisan 2020 tarihleri arasında yapabileceklerdir. Tercih işlemleri, 01 Nisan 2020 tarihinde saat 23.59'da  sona erecektir.

Tercih işlemleri, Ek’te yer alan KPSS-2020/5 Tercih Kılavuzu kurallarına göre, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numarası ve aday şifresi kullanılarak bireysel olarak yapılacaktır. Adayların tercih işlemleri için kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

TERCİH KILAVUZU

BAŞVURU EKRANI AÇILDI 

18 bin kamu personeli alımı başvurusu ÖSYM 'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden başladı. 

https://ais.osym.gov.tr/

Yukarıdaki linke tıklayın. Açılan sayfada KPSS 2020/5 tercih butonuna tıklayın.

Açılan ek sayfada TERCİH YAP butonuna tıklayın ve kimlik numaranız şifrenizle giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza tercih sayfası çıkacak. Burada tercih kodlarını girin ve tercihlerinizi iletin.

TERCİH ÜCRETİ

Tercihlerinizi ÖSYM 'ye bildirdikten sonra 20 TL olan tercih ücretini anlaşmalı bankalara yatırın. İşte tercih ücreti yatırma için anlaşmalı bankalar.

* Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebilecektir.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Önceki yıllarda e Devlet kapısı üzerindne ve DPB 'den yayımlanan tercih kılavuzu son dönemlerde hazırlanmıyor. 

BAŞVURU ŞARTLARI

Sağlık Bakanlığı bünyesinde 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesine göre veya Sağlık Bakanlığı ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında (üniversite hastaneleri dahil) 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli personel statüsünde çalışmakta iken; hizmet sözleşmeleri sona erenler veya bu kılavuzdaki sözleşmeli pozisyonlara yerleştirilmek üzere tercih yapanlar hakkında 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasında (*) ve 6.6.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında (**) yer alan hükümlerin uygulanacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu pozisyonlara yerleşenlerden, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında belirtilen istisnalar kapsamına girmeyenlerin atamaları yapılmayacaktır.

(*) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasında yer alan hüküm:“…Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler.”

(**) Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında yer alan hükümler:“…Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi  esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.

Sözleşmesini;

a) Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışanlardan,

b) Öğrenim durumu itibariyle ihraz edilen ve ekli 4 sayılı cetvelde yer alan unvanlara ilişkin pozisyonlara ek 4 üncü madde çerçevesinde atanmak suretiyle unvan değişikliği yapanlardan,

c) Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, Ek 3 üncü maddenin (b) veya (c) bendi hükmü kendilerine uygulanamayanlardan, tek taraflı feshedenler, bir yıllık süre şartına tabi tutulmadan yeniden istihdam edilebilirler.”

Son Güncelleme: 26.03.2020 10:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emre 2020-03-26 11:25:20

Ya Allah aşkına 35 yaşına kadar bişey yapmamışsın şimdi bu yaştan sonra ölsün diyosun ölsün kardeşim biz kıçımızı yırtıyoruz 26 yaşında

Avatar
Bm 2020-03-26 10:05:59

İşkur error

Avatar
Merve 2020-03-26 10:38:50

Olmuyor ya dalga mı geçiliyor nasıl olucak anlamıyorum iskurun sayfasida error veriyor

Avatar
Hly 2020-03-26 10:45:48

35 yaş ve üstleri ölsün ya.boşuna yaşıyoz biz

Avatar
Ameliyatci 2020-03-26 11:44:02

Ya birşey diyeceğim, gerçekten ameliyathane teknikeri alımı 36 kişi ne demek ya madem öyle ya bölüm kapatın yada yerimizi kapan hemsireleri servislere gönderin bu ne ya atama yapılıyor fakat biz sırf sayı az diye gerek bile duymuyoruz!

Avatar
Ameliyat 2020-03-26 11:44:25

Ya birşey diyeceğim, gerçekten ameliyathane teknikeri alımı 36 kişi ne demek ya madem öyle ya bölüm kapatın yada yerimizi kapan hemsireleri servislere gönderin bu ne ya atama yapılıyor fakat biz sırf sayı az diye gerek bile duymuyoruz!

Avatar
Ameliyat 2020-03-26 11:45:05

Ya birşey diyeceğim, gerçekten ameliyathane teknikeri alımı 36 kişi ne demek ya madem öyle ya bölüm kapatın yada yerimizi kapan hemsireleri servislere gönderin bu ne ya atama yapılıyor fakat biz sırf sayı az diye gerek bile duymuyoruz! Hemşire yardımcısı bilmem ne yardımcısı sen kalk git oku yardimcilari alsınlar.

Avatar
Çn 2020-03-26 12:09:08

PATOLOJİ DE LABORANT ÇALIŞIRSA YEDİ TANE ALIM OLUR YAZIK GÜNAH