Kamu Personeli İzinleri İçin Yeni Genelge Yayımlandı

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi sonrası yeni genelge yayımladı ve personel izinleri hakkına değişiklik yapıldığını duyurdu.

Kamu Personeli İzinleri İçin Yeni Genelge Yayımlandı

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi sonrası yeni genelge yayımladı ve personel izinleri hakkına değişiklik yapıldığını duyurdu.

14 Mart 2020 Cumartesi 11:08
Kamu Personeli İzinleri İçin Yeni Genelge Yayımlandı

Son dakika : Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 'nde düzenleme yapıldı.

Önceki gün kamu personellerinin izinleri ile ilgili remsi yazı yayımlanmış ve hamile,  engelli 60 yaşından büyük vatandaşların idari izinli sayılacağı bildirilmişti. Ancak bugün Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı ve bu kuralın sağlık personellerini kapsamayacağını söyledi. 

Dün yayımlanan ve tüm resmi kurumlara gönderilen söz konusu yazıda, Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle uyumlu olarak hamile, yasal süt izni kullananlar, engelli olarak istihdam edilenler, yöneticiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar, kronik hastalığı olanlara dair düzenlemeler yer almaktaydı.

İşte o resmi yazı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yazıda bu kısımlar kaldırıldı ve şu ifadelere yer verildi: 

1- İkinci bir emre kadar yıllık izinlerin iptal edilmesi uygulamasına devam edilecektir.

2- Cumhurbaşkanlığının Genelgesine uygun olarak yurtdışından gelenlerin 14 gün boyunca evlerinde tecrit oldukları süre idari izin olarak kabul edilecektir.

3- Cumhurbaşkanlığı Genelgesinin kronik hastaları kapsayan bölümü, Sağlık Bakanlığı özelinde kısmi olarak uygulanacaktır. Sadece kanser hastaları ve organ nakli olan sağlık personelinin idari izinli sayılıp sayılmayacağına kurum amirleri karar verecektir.

4- Bu yukarıda yer verilen 3 durum dışında Sağlık Bakanlığı personeline başkaca bir izin verilmeyecektir.

RESMİ YAZININ TAM METNİ

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 şehre gönderilen resmi yazıda şu ifadelere yer verildi:

Bilindiği üzer Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13 Mart 2020 tarihli Genelgesi uyarınca 13 Mart 2020 tarihli ve 910 sayılı genel yazımız ile bakanlığımız persopnelinin idari iznine ilişkin düzenleme yapılmıştır. 

Bilhare genel yazımızın dağıtımına müteakip Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığ Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün yazıları ile mezkur salgunla etkin şekilde mücadele edebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı personeli hakkındaki uygulamanın Bakanlığımızca değerlendirilmesinin talimatlandırılmasına binaen; COVİD 19 salgını ile mücadelenin kesintisiz etkin ve yeterli sayıda personelle yürütülebilmesini teminen mezkur konuda yeniden düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulmıştır. 

1 13 Mart 2020 tarihli yazı yürürlükten kaldırıldı ve Bakanlık makamından alınan 13 Mart 2020 tarihli 1917 sayılı Olur gereği, yasal mazeret izinleri hariç bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün persoenlin, ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durdurulmuştur.

2 Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13 Mart tarihli genelgesi uyarınca yurt dışında bulunan kamu görevlilerinin yurda döün tarihinden itibaren 14 gün evde tecrit oldukları sürenin mesai günlerine tekabül eden kısımlarında idari izinli sayılmaları uygılamasına devam edilecektir. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayse 2020-03-14 17:49:30

Saglik mensubu hamileler insan değil mi hastalığı kaparsak nasil tedavi olacağız vebal almayın

Avatar
Rabia 2020-03-14 21:44:51

Asıl sağlıktaki hamilelere idari izin verilmesi lazım en büyük risk onlarda ama öyle bir adalet var ki ilk önce onlarınki iptal ediliyor

Avatar
Cafer 2020-03-14 22:32:00

Ben hastanede çalışmaktayım engelliyim biz insan degilmiyiz hastaneler kamu olarak geçmiyormu neden bizlere idari izin yok

Misafir Avatar
ne fark eder 2020-03-23 16:52:31 @Cafer

siz sağlık çalışanısınız bu dönemde çalışmayıp ne zaman çalışacaksınız.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Selin 2020-03-14 22:15:49

Bizler saglikci oldugumuz icin anne sayilamiyoruz galiba .ben hastanede siradan bir memurdan daha fazla risk altinda degilmiyim

Avatar
Gül_yayağrağı 2020-03-14 22:11:48

Korunmadan dolayı tüm devletimize milletimize geçmiş olsun diyorum bir sağlık personeli olarak devletin üvey evladı yız nerede iş biz oradayız iz İş yapmaktan çekinmiyoruz ama bize de hak ettiğimiz değerin verilmesini istiyoruz diğer devlet memurlarının maaşı Bizimkilerden yüksek bizim net başımız diğer personellere göre düşük sağlıkçıların Diğer memurların seviyesine çekmek için döner sermaye ile dengelemeye çalışılıyor emekli olduğumuzda döner sermaye düşüyor maaşımız bizi geç indirmeyecek hale geliyor Bu yüzden de sağlıkçı başkalarının sağlığı için kendi sağlığından olana kadar çalışıyor Biz döner sermayenin başımıza ve emekli maaşına yansıtılmasını istiyoruz Kısacası 3600 ek göstergeyi sağlık çalışanlarından bir tek hemşireye değil her sağlık çalışanına verilmesini bekliyoruz Şimdiden teşekkürler

Avatar
Cafer 2020-03-14 22:33:44

Ben de hastane de çalışmaktayım neden hastanelerde idari izin kaldırıldı engelli olarak çalışıyorum biz insan degilmiyiz.

Avatar
Cemal 2020-03-15 19:48:51

Yani korrona virtusu yuzunden sokaga cikma yasagi olmali bence cunku insanlarin saglik li olmasi daha iyi

Avatar
TUĞÇE 2020-03-14 12:57:56

Kesinlikle sokağa çıkma yasağı olmalı en azından 1 hafta bende bir esnaf olarak siftah yapmadan dükkan kapatıyoruz böylesi daha zor en azından 1 hafta yasak olmalı..