Genelge Sonrası Kamuda Sağlık Personellerine Uzaktan ve Esnek Çalışma Geldi

Son dakika haberi: Sağlık personellerine dönüşümlü ve uzaktan çalışma için genelge yayımlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin tam metni ve detaylar yazımızda.

Genelge Sonrası Kamuda Sağlık Personellerine Uzaktan ve Esnek Çalışma Geldi

Son dakika haberi: Sağlık personellerine dönüşümlü ve uzaktan çalışma için genelge yayımlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin tam metni ve detaylar yazımızda.

27 Ağustos 2020 Perşembe 12:13
Genelge Sonrası Kamuda Sağlık Personellerine Uzaktan ve Esnek Çalışma Geldi

Esnek çalışma genelgesi sonrası ilk açıklama geldi.

Önceki gün Resmi Gazete 'de esnek çalışma genelgesi yayımlandı. Yayımlanan genelgede kamu personellerine esnek çalışmanın yeniden getirildiğine yer verildi. Esnek çalışma açıklaması sonrası ilk duyuru geldi ve Sağlık Bakanlığı, esnek çalışma düzenlemesinin detaylarını verdi.

Yayımlanan ve 81 şehre gönderilen genelgede şu ifadelere yer verildi:

Covid 19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla; Cumhurbaşkanlığımızca "COVID 19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler" konulu 2020/11 sayılı Genelge, 26 Ağustos 2020 tarihli ve 21225 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Mezkur genelgede Covid 19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kuurm ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği  hususu belirtilmiştir. Bu sebeple Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın personele yönelik olarak salgınla mücadeleye ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak şekilde , ihtiyacı karşılayacak sayıda personel bulundurulması şartıyla , sağlık hizmetinin kesintisiiz ve acil bir hizmet olması ve bu hizmetin bahse konu salgınla olan mücadeledeki önemi göz önünde bulundurularak esnek çalışma yöntemi uygulanabilecektir. 

Bu kapsamda:

1 Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan personele yönelik olarak uygulanacak esnek çalışma yöntemiyle ilgili usul ve esaslar;

- Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince, 

- Bakanlığımız ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince,

- İllerde İl Sağlık Müdürü, İl Sağlık Müdürleri ile istişare etmek suretiyle ilçe sağlık müdürü/toplum sağlık merkezi başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce belirlenebilecektir. 

2 Esn ek çalışma yöneminin belirlenmesi ve uygulanması ihtiyari olup bu yönteme geçişe, sağlık tesislerinin rolü, yoğunluğu vb. hususlar önünde bulundurularak yukarıda yetkilendirilen amirlerce karar verilecektir. 

3 Merzkur Genelge kapsamında dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılacaktır. Esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacaktır. 

4. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşit derecede sorumludurlar.

5. İdari izinliler, uzaktan ve dönüşümlü çalışanlar , amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamazlar ve hzimetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine dönmek zorundadırlar.

6. 2 Haziran 2020 tarihli 1483 sayılı, Bakanlık makamının imzasıyla yürürlüğe konulan genel yazımız 4 'üncü maddesi hariç aynen uygulanacaktır. 

2 HAZİRAN TARİHLİ GENELGE ŞU ŞEKİLDEYDİ:

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayse 2020-08-27 13:24:23

sağlıkçılara saygi ama biz covd19 karantinadayiz kapımızı bir tane sağlıkçı açmıyor evde bir pozitif var ama ben oksuruk den ciğerlerim patlayacak hastayim yapamadılar birsey