YÖK Başkanı Yekta Saraç Açıkladı: Doçentlik Başvuru Şartında Düzenleme

Son dakika açıklaması: YÖK Başkanı Yekta Saraç bir açıklamada bulundu ve doçentlik için istenen dil şartının yükseltilmesi konusunda çalışma başlatıldığını söyledi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç Açıkladı: Doçentlik Başvuru Şartında Düzenleme

YÖK'ten son dakika açıklaması.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bir son dakika açıklamasında bulundu. Saraç yaptığı açıklamada, doktora için istenen dil puan şartının 55 olduğunu , aynı puan şartının doçentlik için aranmasının zaafiyet oluşturduğunu söyledi ve bu konuda düzenleme için çalışmaların başlatıldığını ifade etti.

Yekta Saraç yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"1- Kurulumuza, doktora eğitimine başlamak için aranan asgari yabancı dil puan şartı 55 iken, doçentlik müracaatında da aynı puan şartının aranmasının nitelik bakımından zafiyet oluşturduğu şeklinde görüşler gelmekte.

2- ve doçentlik müracaatı için bu puanın yükseltilmesine yönelik teklifler iletilerek, YÖK’ün son yıllarda ortaya koyduğu “kalite” eksenli çalışmaları sonucu hayata geçirdiği projelere uyum için bu değişikliğin gerekli olduğu ifade edilmekteydi.

3- Bu kapsamda yapılacak çalışmalarımızda değerlendirmek üzere öğretim elemanlarının görüşünü almaya kararı verdik ve söz konusu anketin bütün öğretim elemanlarımızın e-posta adreslerine gönderdik.

4- “Yeni YÖK” olarak, yükseköğretim sistemimizin bütününü ilgilendiren konularda geniş katılımla karar alma süreçlerini olgunlaştırmak için bundan sonra da kısa anketler ile öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin görüşlerine başvuracağı"