Yeni Maaş Düzenlemesiyle Memurlar ve Emekliler Ne Kadar Kazanacak? Tüm Detaylar...

Memur ve emekli maaşlarında yapılacak yeni zamlar enflasyon ve refah payı dikkate alınarak belirlenecek. Nihai rakamlar, Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon verilerinin açıklanmasıyla netleşecek.

Yeni Maaş Düzenlemesiyle Memurlar ve Emekliler Ne Kadar Kazanacak? Tüm Detaylar...

Memur ve emekli maaşlarının yeni zamlı hali merak konusu. Enflasyon ve refah payı verileri, memur ve emekli maaşlarına uygulanacak zam oranını belirlemekte kullanılacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından nisan ayı enflasyon oranı ve temmuz ayı memur ve emekli maaş zammı tablosu belirlendi. Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 43,68, aylık enflasyon ise yüzde 2,39 olarak açıklandı. Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının ilanı sonrası, zam miktarları netleşecek. Şu anda sadece tahmini rakamlar mevcut, çünkü son iki aylık enflasyon rakamları henüz açıklanmamıştır. Asgari ücretin durumu özel sektör çalışanlarını etkilediği gibi, dolaylı olarak memur ve emekli maaş zamlarını da etkileyecek. Peki, Temmuz ayındaki emekli ve memur maaş zammı ne olacak? 4 aylık enflasyon farkı ne kadar? İşte, 2023 memur ve emekli maaş zammı hakkında tüm detaylar.

Yeni maaş düzenlemesinin ne kadar olacağıyla ilgili sorular, son gelişmelerin takibiyle daha da arttı. Dönem içinde halka hizmet veren işçilere verilen zamdan sonra en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı ilan edildi, bu durum emekli ve memur maaş zamları konusunda daha fazla merak uyandırdı. Kamu kurumlarında öğretmen, doktor, bekçi, zabıta, polis gibi çeşitli görevlerde bulunanlar, Temmuz ayındaki zamları bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin 500 dolara yükseltileceğini açıkladı. İşte, tüm ayrıntılar.

12-001.png

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En düşük memur maaşını 22 bin TL seviyesine çıkartıyoruz. Maaş artışlarını otomatik olarak memur emeklilerimize yansıtacağız.

Temmuz ayına kadar bu çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz. Birinci dereceye inen ve şartları karşılayan tüm memurlarımıza 3600 ek gösterge hakkından faydalanabilme imkanını sağlayacağız." açıklamasında bulundu.

Temmuz ayında yapılacak olan memur maaş zamlarıyla ilgili tahminler, görevdeki memurların olası maaşlarına yansıtılmıştır. Kesin zam oranları Temmuz ayında ilan edilecektir.

7.500 LİRA VE ÜSTÜ EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli zammı hakkında yaptığı açıklamada, "Seçimlerin ardından yeni Meclis'in yasama faaliyetlerine başlamasıyla birlikte, 7.500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlarımıza da müjdeli haberimizi paylaşacağız.

Temmuz ayında, enflasyon farkı ve refah payı artışını göz önünde bulunduran bir düzenleme yapacağız." ifadesini kullandı.

4 AYLIK ENFLASYON VERİLERİ AÇIKLANDI

Memur ve emekli maaş zamları, TÜİK tarafından belirlenen enflasyon oranına göre hesaplanır. TÜİK verilerine göre, Nisan ayında aylık enflasyon yüzde 2,39, yıllık enflasyon ise yüzde 43,68 oldu.

4 aylık enflasyon yüzde 15,21 olarak gerçekleşti. Bu rakam, milyonlarca memur ve emekli için yapılacak zamların belirlenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarının enflasyon oranları, ilk 6 aylık enflasyon farkını belirleyecek. Haziran ayı enflasyon rakamları Temmuz ayının ilk haftası ilan edilecek.

Bu şekilde, memur ve emeklilerin alacakları zam oranı belirlenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum