Yaş mağdurlarından kamuoyuna duyuru

Günümüz koşullarına aykırı, temel bir hak olan Eğitim-Öğrenim imkânlarını kısıtlayan, kamu personeli alımlarında uygulanan 35 yaş haddinin günümüz koşullarına uygun olarak 45 yaşın ikmaliyle son bulacak şekilde esnetilmesini istirham ediyoruz.

Yaş mağdurlarından kamuoyuna duyuru

Günümüz koşullarına aykırı, temel bir hak olan Eğitim-Öğrenim imkânlarını kısıtlayan, kamu personeli alımlarında uygulanan 35 yaş haddinin günümüz koşullarına uygun olarak 45 yaşın ikmaliyle son bulacak şekilde esnetilmesini istirham ediyoruz.

22 Ocak 2019 Salı 09:11
Yaş mağdurlarından kamuoyuna duyuru

Kamuoyuna Duyuru;

Sn. Devlet Büyüklerimiz,

Yürütülen kamu hizmetlerinin daha verimli, kaliteli ve rasyonel hâle getirilebilmesi, Hukuk Devleti İlkesinin bir gereği olarak da adalet ve hakkaniyet ölçüsüyle günümüz koşullarına uyarlamak, AB ülkeleri ve diğer gelişmiş ülkelerdeki uygulamalara koşut olarak mevzuatı güncellemek, Devletimizin daha verimli hizmet sunabilmesinin önündeki fırsat eşitsizliğinin giderilmesi saikiyle... Eğitimli, vasıflı, beşeri sermayeden yararlanması mevzuunda, vaki haksız bu uygulamaya SON VERİLMESİNİ İSTİRHAM EDİYORUZ. 

Behemehal ifade edilmelidir ki, kamu alımlarında uygulanan 35 yaş haddi, Ülkemizin tarafı olduğu Milletlerarası sözleşmelere de aykırıdır.

1982 Anayasası’nda geçen Temel Hak ve Hürriyetler TEMEL OLMA VASFINI, ilk defa Anayasamızda düzenlenmiş olmasından değil; Türkiye’nin tarafı olduğu ve ihlâl edemeyeceği Bölgesel ve Uluslararası sözleşmelerden almaktadır. Yâni, EĞİTİM HAKKI, TEMEL OLMA NİTELİĞİNİ, en güçlü ulusal norm olan 1982 Anayasası’yla ilk el bir biçimde düzenlenmiş olmasından değil; TARAFI OLDUĞUMUZ MİLLETLERARASI insan hakları mekanizmalarından almaktadır. Bildiğimiz gibi, Temel Hak ve Hürriyetler, olağanüstü hâllerde bile sınırlandırılırken; Sözleşmeye taraf devlet; ÖLÇÜLÜ OLMAK, aynı zamanda MİLLETLERARASI SÖZLEŞMELERDEN DOĞAN YÜKÜMLÜLÜKLERE riayet etmek durumundadır. 

Kıymetli Devlet Büyüklerimiz; 

Geçmiş zamanda maruz kaldığımız, suçsuz ve günahsız yere bizleri bir takım politik uygulamalarla 28 Şubat Postmodern Darbesi, katsayı zulmü ve terör örgütlerinin usûlsüzlükleri mağdur ettiğinden; mağduriyetimizin, meşrû ve isabetli talebimiz olan tüm kamu alımlarında yazılı/sözlü sınavlar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 40. maddesinde ifade edilen 35 yaş haddinin 45 yaş olacak şekilde revize edilmesidir. 

Bu güncellemeyi sizlerden göz yaşı, dua, umut ve çaresizlik içerisinde bekleyen yüz binleri aşkın vatanperver, idealist adayların talebinin, 31 Mart 2019 daki Mahallî Seçimlerden önce giderilmesi Hukuk Devleti İlkesinin de bir gereği olarak, adalet ve hakkaniyet terazisinin bir karşılığı olacaktır. 

Saygıdeğer, Kıymetli Devlet Büyüklerimizden meşrû (haklı) ve isabetli olan bu talebimizin giderilmesini, uzun yıllar verdiğimiz emeklerimizin ziyan olmamasını, Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkmasında doğrudan katkımız olsun istiyoruz.

Sonuç itibarıyla; Avrupa Birliği ülkelerinde, kamuya yönelik personel alımlarında üst yaş sınırı yoktur ve temennimiz; yaş haddi sorununun mağdur adaylar lehine bir neticeye kavuşturulmasıdır. 

Durumu bilgilerinize sunar; gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz...


KAMU İSTİHDAM MAĞDURİYETLERİ VE DAYANIŞMA PLATFORM SÖZCÜSÜ 
KENAN AKBULUT

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Anahtar Kelimeler:
KamuKamu Personeli35 Yaş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil davranın 2019-03-21 02:48:29

Lise, önlisans,lisans olmak üzere her yıl yaklaşık 1,5 milyon genç mezun oluyor.ben 20 yaşında ve üniversite öğrencisiyim .okuduğum bölüm 4 yıllık olmasına rağmen ilerisini düşünerek ten işkur aracılığıyla 1 haftada 18 iş ilanına başvuru yaptım.elinizi vicdaniniza koyun ve düşünün.is yok değil iş var ama bizim milletimiz üstü kir pas olmasın.yorulmasin istiyor.2 aydır tanıdığım biri eleman arıyor ve bulamadı nedeni ise bizim milletimizin yattigi yerden para kazanmak istemesi.demem şu ki gençlerin önünü açın.emin olun ki gençler daha iyi şeylerin fazlasıyla önünü açacak .ayrıca bazı kamu ilanlarının kpss şartına karşı gelen kişiler var.biz para verip sınav a girelim stres yapalım ter akitalim.siz tevekkül etmeden birşey için cabalamadan iş gelsin diye bekleyin.boyle yapan böyle konuşan kişilere karşı eğer benim hakkım karışıyorsa Allah a havale ediyorum .kötü konuşmak haksız olduğunu kabul edip söyleyecek söz bulamayanlara aittir .benim 50 yaşında ki babam amcam emiklilik yaşına takıldığı için emekli olamasin hala çalışsın 35 yaşındaki adam yattığı yerden para kazanmaya çalışsın.adaletini sevdiğimin ülkesi..