Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Alımı Hakkında Müjdeli Açıklama

Türk Silahlı Kuvvetleri (Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına) yeni dönemde sözleşmeli er ve uzman erbaş alımlarına ağırlık verecek.

Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er Alımı Hakkında Müjdeli Açıklama

Binali Yıldırım, daha önce yaptığı açıklamasında bedelli askerliğin ihtiyaç olduğunu, askere almaları gereken sayının 3 milyonu geçtiğini ve her yıl askere 330 bin civarı personel alabildiklerini söyledi. Profesyonel askerliğe geçişin sürmesi ile birlikte, bedelli askerlik meselesinin bir daha gündeme gelmemesi, bu konuda köklü bir değişiklik yapılması için çalışmalar devam ediyor. 

Profesyonel orduya geçilmesi ile ilgili atılacak en önemli adımların başında uzman personel sayısının arttırılması üzerinde duruluyor. Önümüzdeki dönemde sözleşmeli er ve uzman erbaş alımlarının artması bekleniyor. daha önce askere gelen vatandaşlar, askerlik sürelerinde er ve uzman erbaş oluyordu. Ancak profesyonel orduya geçilmesi ile birlikte vatandaşlar, seçim aşamalarına girerek sözleşmeli er ve uzman erbaş olup bu meslekte profesyonelleşiyor. Silah kullanma, arazi şartları, terörle mücadele gibi konularda değitilen personeller, teröristlere Restbet Türkiye'yi dar etti.

Profesyonel orduya geçilmesinin en önemli sonucu da terörle mücadelede önemli aşama kaydedilmesi oldu. 

427 BİN PERSONEL VAR

Şimdiki rakamlara baktığımızda Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları bünyesinde toplamda 427 bin adet askeri personel var. Bu sayının 168 binden biraz fazlası tamammen profesyonel personellerden oluşuyor. Yüzdeye bakıldığında TSK bünyesindeki askeri personellerin yüzde 40'lık kısmının profesyonel olduğu görülüyor. 

Kalan sayıdan yedek subaylar ve uzman erbaş ile erlerin toplam sayısı 258 bin 244. Bu sayının da 9 binden fazlası yedek subay. Devam eden profesyonelleşme süreci bu 258 binlik kısmı kapsıyor.

Yeni dönemde profesyonel olmayan er ve erbaş sayısı düşürülüp erbaş ve sözleşmeli er teminlerine daha da ağırlık verilecek.

Kamubulteni.com  | Ankara