Taşerona Bayram Öncesi Maaş ve İkramiye Şoku !

Taşeron işçilerin krizleri bitmek bilmiyor. Ödenmeyen maaş ve ikramiye haberlerine her gün bir yenisi daha ekleniyor. İşçiler ise evlerine boynu bükük dönüyor.

Taşerona Bayram Öncesi Maaş ve İkramiye Şoku !

Taşeronda krizlerin ardı arkası kesilmiyor.

Karşıyaka Belediyesi bünyesinde faaliyet göstermekte olan Kent A.Ş. isimli şirkette çalışmakta olan toplamda 700'den fazla işçi, kurban bayramı öncesi maaşlarının yarım, ikramiyelerinin ise yatmamasına tepki gösterdi. Şirket bünyesinde çalışmakta olan işçilerin üye olduğu Genel İş İzmir 5 Nolu Şube, belediye binası önüne geldi ve burada bir basın açıklaması yaptı.

Yarım yatan maaşlar ve ödenmeyen bayram ikramiyeleri nedeniyle düzenlenen eylemde 'İş Ekmek Yoksa Barış Da Yok', 'İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız' ve 'Kent AŞ İşçisi Köle Değildir' sloganları işçiler tarafından atıldı ve yetkililerin konuyu çzömesi istendi. Düzenlenen eyleme şubede örgütlü belediye işçileri ile kamu emekçileri arasında örgütlü olan Tüm Bel Sen İzmir 2 Nolu Şube yöneticileri de katılarak işçilerin haklarını aradı.

Düzenlenen eylemde basın mensupları da bölgede hazır şekilde bulundu. Gazetecilere açıklamada bulunan Şube Başkanı Ali Haydar Kara, düzenledikleri bu eylem ile tek isteklerinin haklarını, emeklerinin karşılığını almaları olduğunu söyleyerek mağdur şekilde bayrama girmek istemediklerini söyledi. Kara açıklamasında, "Bırakının kurban kesmeyi bırakınız çocuklarımıza tatlı yedirmeyi çocuklarına bayramda ekmek bile alamayan emekçinin bayramda sevgi ile hizmet üretmesi mümkün Savoybetting değildir. Kalıcı iş barışı için maaşlarımızı bayramdan önce istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Yapılan basın açıklamasında, ülkeyi yönetenlerden dolayı işçi maaşlarının yüzde 25 oranında eridiğini, enfşasyon altında ezildiğini söyleyen kara, bayram öncesi maaşların tam yatması ve ikramiyelerin de işçilerin hesaplarına yatması gerektiğini söyledi. Kara açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Yoksullaştık bunun üzerine birde zamanında alınmayan maaşlar sonucunda ailelerimiz mağdur olmakta. Bizler 5 yıldızlı otellerde tatil yapan insanlar değiliz. Aldığımız maaşlar bankalarda var olan kredi borçlarımıza, kredi kartlarımıza ve hayatımızı idam ettirecek harcamalarımıza zor yetmektedir".

BELEDİYE BAŞKANI MAAŞ YATMAMA NEDENİNİ AÇIKLADI

Düzenlenen bu eyleme Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da katıldı. Oldukça dikkat çeken bu katılım sonrası Akpınar bir basın açıklaması yaptı. Akpınar açıklamasında maaşların ödenmemesinin nedeninin ülkede yaşanan ekonomik kriz olduğunu dile getirdi ve bu eylemin hükümete karşı yapılması gerektiğini söyledi. İşçilerin Akpınar açıklamasını yaparken attığı sloganlar onu sinirlendirdi.

TAŞERON HABERLERİNDEN ANLIK HABERDAR OLMAK İÇİN;

Kamubulteni.com | Ankara