Sözleşmelilere Kadro, Seyyanen Maaş Zammı ve 3600 Ek Gösterge Hamlesi

Kamu personellerine ek gösterge zammı yapılması, enflasyon karşısında düşük kalan maaş zammının seyyanen arttırılması ve sözleşmeli personellere kadro verilmesi meselesinde önemli adım geldi.

Sözleşmelilere Kadro, Seyyanen Maaş Zammı ve 3600 Ek Gösterge Hamlesi

Memur Sen 'den maaş zammı ziyareti.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri harekete geçti.  Sendika Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ’dan randevu talep etti ve  maaşlara yapılacak iyileştirme için talebin iletileceğine yer verdil. Memur Sen'den konu ile ilgili yapılan açıklamada seyaynen zam talebinin iletileceği, sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi , ek gösterge zammı ve memurların diğer taleplerinin de iletileceğine yer verildi. 

Memur Sen Genel Başkan Ali Yalçın konu ile ilgili bir son dakika açıklamasında bulundu.  Memurların alım güçlerinin azaldığını , yüksek enflasyon karşısında gelen düşük maaş zammı ile maaşların yükselmediğini , aksine düştüğünü belirten Yalçın, “Açıklanan 14,6’lık bir enflasyon söz konusu. Ancak sahada gerçek enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 19’u gördü. Vergilere bakıyoruz, 9,21 arttı. Asgari ücret ise 21,56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki, gerçek enflasyonun hesaplanması zor değil. Kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğü herkesin malumu, seyyanen zam istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

SÖZLEŞMELİLERE KADRO

Söz konusu ziyarette sözleşmeli personellere kadro meselesinin de gündeme geleceği, sözleşmeli çalışmaya son verilmesi için taleplerin iletileceğini söyleyen Yalçın, “Kamuda sözleşmeli sayısı 400 bini aştı. Kamudaki sözleşmeliler arasındaki özlük hakları farklılığı da 20’yi buldu. Bu konunun da gündeme alınması gerekiyor. Kamuda sözleşmelilik son bulmalı, kamuda istihdam modeli kadrolu olmalıdır” dedi.

Öte yandan 3600 ek gösterge konusunun da toplantıda dile getirilmesi bekleniyor.