Sözleşmeliler Kadroya Ne Zaman Alınacak Memur-Sen Açıkladı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, katıldığı programda sözleşmelinin kadroya geçişi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sözleşmeliler Kadroya Ne Zaman Alınacak Memur-Sen Açıkladı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Sözleşmeli istihdam ara yol olmaktan ana yol olmaya dönüştü. Aynı işi yapan hem memur hem işçi, süreli sözleşmeli, süresiz sözleşmeli gibi ayrımlar ortadan kalksın. Kamuda bu anlamda bütünlük sağlanabilsin" dedi.

TRT Haber programına katılan Ali Yalçın, sözleşmeli personel ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Burada gündemi değerlendiren Yalçın, ‘’Kamuda sözleşmeliler kadrolularla aynı işi yapıp farklı statüye sahip bu da anlaşmazlıkları oluşturuyor. Ana konumuz sözleşmeliler ile ilgili sorunlar’’ ifadelerini kullandı.

Kadrolu ve sözleşmelilerdeki farklılıkların toparlanması gerektiğini belirten Yalçın, Vergi dilimi, görevde yükselme, yer değişikliği, ücretsiz izin, yemek ücreti, bunların tamamında kadrolu ve sözleşmelilerde farklılıklar mevcut. Bunun toparlanması gerekiyor. Bu da tam bu zaman diliminde olmalı’’ dedi.

Yalçın’ın açıklamasından önce çıkanlar şu şekilde;

"Eskiden sözleşmeli çalışan istisnai bir durumdu"

657'deki 4b hükmü personel temininde sıkıntı yaşandığı durumlarda kullanılır. KPSS ile gerekli yetkinliği ölçülemeyen çalışanlarda, mesela acil teknik servis elemanı gerektiğinde kullanılırdı. Bu istisnai bir durumdu. Şimdi gelinen noktada sözleşmeli personel ana yola dönüştü. Bu durum son bulsun istiyoruz.

Keyfi işten çıkarma, alma durumları da ortadan kaldırmamız lazım. Aynı işi yapanlar arasında ayrım ortadan kalksın. Temel derdimiz bu.

Sözleşmeliden kamuya geçmen istemeyenler kalsın fakat isteyenler de kamuya geçsin.

Çalışmalar ne zaman tamamlanır?

Kamuda kadroya geçişte 3+1 sistemine döndük. 550 bin kişiyi kapsayan bir kitleden söz ediyoruz. Ekim ayı içerisinde genel memnuniyeti oluşturacak bir çözüm bulacağız. Bu tartışmayı bitirmek ve kamuyu bir bütün olarak görmek lazım.

Bütünlük sağlayan zemini temin edebiliriz. Bu kuvvetimiz var. Gelin bu statüleri ortadan kaldıralım. Devletin istihdam için sözleşmeli personel ruhsatını yine elinde bulundursun. Kişinin öğrenim durumu dikkate alınarak bu tartışma tamamen ortadan kaldırılmalı.

Vergi dilimi konusunda da hakkaniyet sağlanması gerekiyor. Bir elin verdiğini diğer elin aldığı bir sistem yürüyor. Bakanlıkla görüşme trafiğimiz sürüyor. Amacımız alım gücünün yükseltilmesi.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /