Son Dakika! Cumhurbaşkanlığı'ndan Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması

Son Dakika! Cumhurbaşkanlığı'ndan yeni askerlik sistemi açıklaması geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni askerlik sistemiyle ilgili sürece dair açıklamalarda buludu. 'Yeni askerlik sistemi kanun taslağı hazırlanmış durumda' ifadelerini kullanan Kalın, taslağın kısa süre içerisinde meclise geleceğini söyledi.

Son Dakika! Cumhurbaşkanlığı'ndan Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması

Yeni Askerlik Sistemiyle İlgili Kanun Taslağı Hazırlanmış Durumda

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni askerlik sistemiyle ilgili sürece dair açıklamalarda buludu. 'Yeni askerlik sistemi kanun taslağı hazırlanmış durumda' ifadelerini kullanan Kalın, taslağın kısa süre içerisinde meclise geleceğini söyledi.

İbrahim Kalın, "Yeni askerlik sistemiyle ilgili kanun taslağı büyük oranda MSB tarafından hazırlanmış durumda. Bugün bununla ilgili müzakare yapılmadı, daha önce yapılmıştı. AK Parti TBMM grubu üzerinden meclise sevk edilecek. Orada da komisyonlarda çalışıldıktan sonra kanun haline gelecek. Onla ilgili hazırlıklar, ana çerçeveyi alacak şekilde hazırlanmış durumda. Meclis açıldıktan sonra bu meclise gelecek ve mecliste tartışılacak." ifadelerini kullandı.

Yeni Askerlik Sistemiyle İlgili Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi Akar daha önce şu açıklamaları yaptı:

Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma... Modern, öngörülebilir, TSK'nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim.

Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor.

Dağılımı şöyle olacak, bir bedelli askerlik, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubay, daha sonra da yedek subaylık. Ve beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.

Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu…. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek.

Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.

MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.

Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.

Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.

Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.

Burada esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var. Erbaş, er ve uzman erlerden gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız belli şartlardan sonra subay olabilecek. Dolayısıyla sistem bütünlük içinde sürekli dönecek.

MSB internet sayfasından yayımlanan duyuruda yeni askerlik sistemi şeması şu şekilde verildi:

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜLÜĞE GİRECEK?

Yeni askerlik sistemi , seçimden sonra meclise gelecek. Nisan 'da TBMM'ye gelmesi beklenen yeni sistemin Mayıs 'ta yürülüğe girmesi bekleniyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
25 Yorum