Sadece Akrabalar Sınavı Kazanmıştı: Soru Önergesi TBMM'de

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Cumhuriyet Üniversitesindeki akraba yapılanması soru önergesi olarak sunuldu.

Sadece Akrabalar Sınavı Kazanmıştı: Soru Önergesi TBMM'de

Son dakika gelişmesi: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 'ndeki akademik kadrolarda akraba yapılanması son günlerin en çok konuşulan konusu oldu.

Kamubulteni.com olarak geçtiğimiz gün aktardığımız haber TBMM'ye geldi. (İlgili haber için ) TBMM'ye konu ile ilgili soru önergesi verildi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istendi.

TBMM resmi sitesi soru önergeleri kısmında da yayımlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 15.08.2018

Yıldırım KAYA

Ankara Milletvekili

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde açılan kadro sınavlarını, aynı üniversitede görevli öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazanmıştır. Akraba kadrolaşması haberleri basınımızda da geniş yer tutmuştur.

Her ne kadar konunun Güvenilir Bahis Siteleri muhatapları, kazanılan kadroların liyakata uygun ve hakları olduğunu beyan etse de, hayatın doğal akışına aykırı bir sayıda akraba kadrolaşması olduğu görülmektedir.

1. Cumhuriyet Üniversitesi'nde son açılan kadrolara, öğretim görevlilerinin eş ve çocuklarının yerleştirildiği doğru mudur?

2. Doğru ise nasıl bir işlem yapılmıştır? Herhangi bir işlem yapılmamışsa nedeni nedir?

3. Cumhuriyet Üniversitesinde akrabalık bağı olan başka çalışanlar da var mıdır? Varsa kaç kişidir? İlgili kişiler kadroya nasıl alınmıştır?

4. Cumhuriyet Üniversitesi'nde, hayatın doğal akışına aykırı sayıda akraba kadrolaşmasının nedeni liyakatten mi, torpilden mi kaynaklanmaktadır?

5. Diğer üniversitelerimizde de benzer akraba kadrolaşması olup olmadığı araştırılacak mı?

Kamubulteni.com  | Ankara