POMEM Giriş Sınavı hakkında duyuru! Ön başvuru süreci yarın başlıyor

Daha önce duyurusu yayınlanan Polis Akademisi Başkanlığı Polis Meslek Eğitim Merkezleri(POMEM) için alınacak olan 13 bin öğrenciye uygulanacak olan giriş sınavı ön başvuru süreci yarın başlayacak.

POMEM Giriş Sınavı hakkında duyuru! Ön başvuru süreci yarın başlıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete'nin yayımlanan duyurusunda Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine başvuracak olan adayların, ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2021 veya 2022 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az 60, ön lisans mezunları için yapılan 2022 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az 65 ve üzeri puan alması gerekiyor. Öte yandan bu puan türüne sahip olan adayların Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıması gerekiyor.

Başvuru tarihleri 14-25 Kasım

Toplamda 13 bin öğrencinin alınacağı POMEM'de lisans mezunu 8 bin 160 erkek, 2 bin 240 kadın, ön lisans mezunu 800 erkek, 1800 kadın aday alınacak.Başvuruda bulunacak olan adaylar için başvuru tarihleri  14-25 Kasım olarak belirtildi. Başvuruda bulunacak olan adaylar bu tarihler arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak son başvuru tarihi olan 25 Kasım saat 17.00'ye kadar aday belirleme ön başvurularını yapabilecek.Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde yer alan "Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır. Şehit ve vazife malulü eş veya çocukları için bu hüküm uygulanmaz" hükmüne istinaden şehit ve vazife malulü eş veya çocukları ön başvurularını yaparken sınav ücreti ödemeyecek.

Bilgilendirmeler Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinde

Başvuruda sürecinde alınacak olan ücretler ve diğer bilgiler Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesi (www.pa.edu.tr) adresinden duyurulacak. Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde başarılı olan ,eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacak. Süreç hakkındaki tüm bilgilendirmeler ve sınav takvimine ilişkin duyurular adaylara Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecek.