Polisleri Sevindiren Son Dakika Gelişmesi !

Polisleri sevindiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Maçta görev almasına rağmen harcırah alamayan bir polis, mahkemeden olumlu karar aldı ve bu karar emsal niteliği taşıyabilecek.

Polisleri Sevindiren Son Dakika Gelişmesi !

Maçlarda görev alan polisleri sevindiren açıklama geldi.

Avukat Ümit Peçe, yaptığı son dakika açıklamasında, polis memuru Cemil Ceyhan 'ın 2013-2014 ile 2014-2015 yıllarında Çaykur Rizespor futbol takımının karşılaşmalarında görev yaptığı, ancak harcırahının ödenmediğini, bu nedenle TFF hakkında icra takibinin başlatıldığını söyledi.

TFF ise böyle bir borçları olmadığını söyleyerek itiraz etti ve olay Rize 2. Asliye Hukuk Mahkemesine taşındı. Avukat Peçe yaşanan olay ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Dava lehimize sonuçlandı ve alacağımızı federasyondan tahsil ettik. Sonrasında federasyon yetkilileri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına kanun yararına bozma isteminde bulundu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olumlu görüş bildirerek, 'Polis memurlarının aleyhine bu kararın kaldırılması gerektiği' yönünde görüş bildirerek Yargıtay 4. Hukuk Dairesine başvurdu. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı yakın bir zamanda oy çokluğu ile karara bağlayarak polis memurlarının müsabakalarda yapmış olduğu görevin Polis Vazife ve Selayet Kanununa tabi olmadığını, genel kolluk görevi olmadığını ve 6222 sayılı yasa kapsamında bir edim olduğunu kabul ederek ödemenin ve kararın doğru olduğuna hükmetti."

Kararaın emsal teşkil edecek bir karar olduğunun altını çizen Peşe şu şekilde devam etti:

"Federasyona karşı devam eden 20 bin üzerinde bir dava var. Bu kararla beraber davaların hepsi bu yönde sonuçlanmak durumunda. Öyle zannediyorum ki emniyet teşkilatında görev yapan polis memurlarının büyük bir kısmı dava açıp parayı rahatlıkla tahsil edebilecektir. Yaklaşık 150-160 bin polis memuru bu kararla birlikte hak etmiş oldukları bu bedeli rahatlıkla yargı eliyle tahsil edebileceklerdir. Bizim kanaatimiz sonuna kadar ana sütü gibi helaldir. Olması gereken bir karardır. Keşke federasyon bu konuda Yargıtay'a başvurmuş olmasaydı. Çünkü karar ve hizmet çok açık."

Söz konus davalarda, polis memurlarının maçlarda görev yapıp yapmadığının mahkemelere bildirilmesi gerektiğini vurfulayan Avukat Peçe, "Polis memuru müsabakalarda görev yapmış ve emniyet müdürlüğü tutanakta bu hususu belirtip, yazıyı tanzim ettikten sonra mahkemeye göndermişse polis memurunun parayı alması bu kararla birlikte kesindir. Görev yaptığı süre dava tarihinden itibaren geriye dönük beş yıllık bir süre ile sınırlandırılmıştır. Geriye doğru beş yıl süre ile görev yaptığı maçlardaki parayı alabilecekler. Yasal faizi ile birlikte alabilecektir. Gerekirse icra takibi, gerekirse direkt olarak dava şeklinde talepler dile getirilebilecektir." dedi.

DİRENEMEYECEK

Söz konusu kararla federasyonun direnemeyeceğini söyleyen Peçe şu şekilde açıklamasını sonlandırdı:

"Türkiye'nin birçok noktasında görüştüğümüz avukatlar yargıtaydan çıkacak kararı beklemekte olduklarını belirtmişlerdi. Özellikle İstanbul, Bursa, Trabzon gibi illerde yaptığımız görüşmelerde onbinlerce dava açmak için bekleyen var. Verilen karar ile birlikte önümüzdeki dönemde çok sayıda polis memuru hak ettikleri bu ücretleri talep edecektir."

Kamubulteni.com  | Ankara