Polis Alımı için Ön Başvuru Yapmak İsteyen Adaylarda KPSS Şartı Aranacak

Polis Alımı için Ön Başvuru Yapmak İsteyen Adaylarda KPSS Şartı Aranacak

Polis Alımı için Ön Başvuru Yapmak İsteyen Adaylarda KPSS Şartı Aranacak

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı'nın 7 bin polis alımı ilanı için başvurular yarın başlıyor. Önlisans ve lisans düzeyinden gerçekleşecek 26. dönem POMEM'e başvuru yapacak adayların KPSS'ye girmiş olması gerekiyor.

Polis Akademisi'nce yapılan bilgilendirmede, "Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2018 veya 2019 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az (60,00), önlisans mezunları için yapılan 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az (65,00) ve üzeri puan alanlar arasından 06/06/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (5.040) erkek, (560) kadın, önlisans mezunu (1.260) erkek, (140) kadın olmak üzere toplam (7.000) öğrenci alımı yapılacaktır. Adaylar, 14-25 Ekim 2019 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir. Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacaktır." denilirken, başvuru yapacak adayların 18 yaşından büyük 30 yaşından gün almamış olması gerektiği vurgulandı.

Adaylar, başvuru sürecine dair detaylı bilgiyi pa.edu.tr adresinden öğrenebileceği gibi, başvuru ücreti ve diğer detaylara da yarından itibaren pa.edu.tr adresinden kolaylıkla erişebilecek. An itibariyle 26. dönem POMEM başvuru ücretine dair bir bilgilendirme bulunmuyor.