OHAL Komisyonu Çalışmaları ile İlgili Son Dakika Açıklaması

Olağanüstü Hal kapsamında alınan kararlara itirazları değerlendirmek ve nihai kararı vermek için çalışmalara devam eden OHAL Komisyonu 'ndan son dakika açıklaması geldi.

OHAL Komisyonu Çalışmaları ile İlgili Son Dakika Açıklaması

OHAL Komisyonu 'nun çalışma şekli ile ilgili son dakika açıklamaları geldi.

Terör örgütü FETÖ 'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği hain darbe girişimi sonrası ilan edilen ve 2 yıl boyunca devam eden Olağanüstü Hal kapsamında 130 binden fazla kamu personeli görevinden ihraç edildi. Öte yandan onlarca dernek, gazete, kanal, haber ajansı ve okul kapatıldı. OHAL kapsamında yapılan bu düzenlemeleri incelemek için OHAL Komisyonu kuruldu ve Komisyon 

17 Temmuz 2017 'de işlemlere başlayan komisyona 125 bin itiraz ulaştı. Toplamda 7 üye ve 80 'i raportör 250 personelle non-stop şeklinde göreve devam eden komisyon, karar sürecine ilişkin açıklamada bulundu.

Başvurulardan yaklaşık 30 bin tanesinin AİHM tarafından yönlendirildiğini söyleyen Komisyon Başkanı Salih Tanrıkulu,AİHM'nin komisyonu iç hukuk yolu olarak bulduğunu kabul etti. 

Her türlü bilgi ve belgenin kayıt altına alındığını söyleyen Tanrıkulu, 435 bin evrakın tasnif ve arşivleme işlemi tamamlandığını, her bir itiraz dilekçesiyle ilgili olarak tüm hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Tanrıkulu sözlerine şu şekilde devam etti:

"Emniyetten, istihbarattan, mahkemelerden, MASAK'tan tüm verileri sistemimizde topladı. Bugüne kadar 36 bin dosyayı inceleyip karara bağladık. Karara bağlanan itirazlardan 2 bin 300'ü haklı bulunup kabul edildi, 33 bin 700'ü ise reddedildi.

AİHM ve Avrupa Konseyi heyetleri Ankara'ya gelerek komisyonumuzu ziyaret ettiler. İnceleme ve karar kriterlerimiz zaten bu kriterlere uygun olarak işliyor. Tüm dosyaların iki yıl içinde karara bağlanacağını belirttik, bu süreyi olumlu karşıladılar. Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, sistemin iyi işlediğini bizzat ifade etti. Komisyonumuz, Türkiye'nin etkili bir iç hukuk yolu olarak kabul görüyor. Ama biz gelenlere şunu söylüyoruz; 'Bu bizim insanımızın meselesi ve biz hukuk normları içinde azami dikkatle çalışıyoruz.'

Her hafta yaklaşık bin 200 dosyayı karara bağlıyoruz. Kaliteli bir hızlılıkla görev yapıyoruz. Her dosyayı 20'den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler üzerinden mercek altına alıyoruz. KPSS soruşturmaları, talimatla Bank Asya'da hesap açılması, ByLock kullanıcılığı, adli kovuşturma veya soruşturma gibi kriterler önemli. Birden çok kriterin şüpheye yer bırakmayacak şekilde örtüşüp örtüşmediğine dikkat ediyoruz. Bank Asya konusunda para hareketleri ve tüm verilerin yer aldığı özel bir yazılım oluşturduk. Her şey tek tuşla görülebiliyor."

Kamubulteni.com  | Ankara
Kaynak: Akşam