Milli Savunma Bakanı Akar'dan TSK'ya Veda Mesajı

Milli Savunma Bakanı olarak atanan Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne veda mesajı yayımladı.  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişle birlikte yeni kabinede kimlerin olacağı merak konusuydu.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan TSK'ya Veda Mesajı

Şüphesiz en çok dikkat çeken isimlerin başında Milli Savunma Bakanlığı'na atanan Hulusi Akar oldu. Yeni hükümette Milli Savunma Bakanı olan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, atamadan kısa süre önce istifasını sunmuştu. 1972  yılında kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nde teğmen olarak göreve başladığını hatırlatan Hulusi Akar, veda mesajında ayrıca şu ifadelere yer verdi : "Genelkurmay Başkanlığı gibi onurlu bir görevi devrederek veda ediyorum. Askerlik mesleğinin gerektirdiği vazifeleri yerine getirmiş olmanın huzur ve mutluluğu ile şerefle taşıdığım üniformamdan ayrılmanın hüznünü birlikte yaşıyorum." 

HULUSİ AKAR KİMDİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir numaralı koltuğuna oturacak isim, Orgeneral Jestbahis Hulusi Akar, 1952 yılında Kayseri’de doğdu.

Lise eğitimini 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile aynı yıllarda, “taş mektep” adıyla sinema filmi de çekilen Kayseri Lisesi’nde tamamladı.

1972'de Kara Harp Okulu, 1973'te Piyade Okulu'ndan mezun oldu.

1982'de Kara Harp Akademisi'ni, 1985'te Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni bitirdi.

Akar’ın general rütbesindeki ilk görev yeri, Tunceli’nin Hozat ilçesiydi.

Terörle mücadelenin yoğun olduğu 1998-200 yılları arasında, Hozat’ta İçgüvenlik Tugay Komutanı olarak görev yaptı.

Akar 2002’de tümgeneral, 2007’de de korgeneral oldu. 2011 yılında, orgeneral rütbesine 1. sırada terfi etti. 2013 yılında ise, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yükseldi. Akar, 2015 YAŞ kararıyla Genelkurmay Başkanı oldu.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA