MHP'den 'EYT' Önerisi Konusunda Flaş Açıklama : Evet Demekle Yanlış Yaptık

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt , Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda İYİ Parti tarafından TBMM'ye getirilen öneriye başlangıçta evet demelerinin hata olduğunu söyledi.

MHP'den 'EYT' Önerisi Konusunda Flaş Açıklama : Evet Demekle Yanlış Yaptık

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, geçtiğimiz günlerde TBMM'de gündeme gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar önergesi konusunda yeni değerlendirmelerde bulundu.

Mecliste yapılan oylamada İYİ Parti'nin Emeklilikte Yaşa Takılanlar önerisinin ilk başta onaylanıp daha sonra reddedilmesiyle ilgili yeni açıklamalarda bulunan Enginyurt, "Araştırma önergesini önce kabul ettik sonra reddettik. Niye reddettik? Baktık ki araştırma önergesinin ardından komisyon kurulması gerekiyor. Komisyon kurmaya kalksak Kasım-Aralık ayında bütçe var, komisyon kurulamayacak. Ocak ayından sonra Mart ayına kadar seçim var, komisyon kurulamayacak. Nisan ayında komisyon kursak bile komisyon 3 ay çalışacak Temmuz ayını bulacak. 1 Temmuz'da ise Meclis tatile giriyor, 1 Ekim'de açılıyor. Yani bir yıl araştırma komisyonu kurulması için konu bir yıl oyalanacaktı." şeklinde konuştu.

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların hakkının verilebilmesi için beklenilmemesi bir an önce kanun çıkarılması gerektiğini söyleyen Enginyurt, MHP'nin Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın sorunlarını çözme amacıyla kanun teklifini TBMM'ye sunduğunu, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Enginyurt, "Diyorlar ki, Mecliste CHP, HDP, İP, MHP bir olursa kanun geçer. Doğru bu 4 parti ortak olursa Meclis'ten kanun geçiyor. Ama kanunun geçmesi için kanunun önce Meclis'e gelmesi lazım. Kanunun Meclis'e gelmesi için konunun önce komisyonda görüşülmesi gerekiyor. İlgili komisyonda 13 AK Parti, 13'te diğer partilerin üyesi var. Oylama olduğunda 13'e 13 olursa Başkanın oyu 2 oy sayılıyor. Başkan AK Partili olduğuna göre 14'e 13 oluyor ve kanun meclise gelmiyor. Demek ki kanunun meclise gelmesi için bu kanunun komisyondan geçmesi lazım. Komisyondan ise ancak AK Parti ile anlaşarak, ikna edilerek geçirilebilir." şeklinde konuştu.