Merkeze alınan Valiler ne iş yapar?

Yayımlanan Valiler Kararnamesi ile 21 Vali, Merkez Valiliğine alındı. Peki merkez valisi nedir, ne iş yapar? İşte detaylar.

Merkeze alınan Valiler ne iş yapar?

21 Haziran tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanan Valiler Kararnamesi ile 40 İl'e Vali ataması yapılırken 21 İl'in Valisi ise merkeze alındı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Kararname ile Valiler merkeze alınırken en çok merak edilen konulardan biri de merkeze alınan valilerin ne iş yaptıkları yönünde oldu. Peki Kararname ile Merkeze alınan Valiler ne iş yapar? Merkez Valilerinin görevleri nedir?

Merkeze alınan Valiler arasında en dikkat çeken isimlerin başında Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coç bulunuyor. Vali Coş darbe girişimin yaşandığı 15 Temmuz gecesi objektiflere makinalı silahla poz vermiş ve darbecilere attığı Nakitbahis fırçalarla gündemde oldukça konuşulmuştu.

Merkeze Alınan Vali Ne İş Yapar?

Yayımlanan Kararname ile merkeze alınan Valilere, İçişleri Bakanlığı merkez binasında bir ofisleri bulunuyor. Merkez diye adlandırılan bu odalarda sadece bir masa ve birkaç sandalye bulunuyor. Ve merkeze alınan Valiler istedikleri zamanlarda bu ofise gidiyor. Yükümlü olarak tutuldukları bir iş olmayan Valiler, İçişleri Bakanlığının isteği üzerine özel misafirleri karşılama ve ağırlama işlerini zaman zaman yapmaktadırlar.

Merkez Valisi Maaşını Almaya Devam Eder mi?

Bakanlar Kurulu kararı ile yayımlanan Valiler Kararnamesinde merkeze alınan Valilerin aktif çalışmaları söz konusu değil. İstedikleri zamanlarda çalışırlar ve Valilik görevinde iken kendilerine verilen özlük hakları merkeze alındıklarında da aynen devam eder. Valiler merkezde oldukları süre zarfında maaşlarını da almaya devam eder.

İşte Merkeze Alınan Valilerin Listesi

Kamubulteni.com  | Ankara