Memura Maaşına Büyük Zam! İntibak ve Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Memur maaşlarına büyük zam geliyor: 5 bin TL intibak zammı ve %45 enflasyon farkıyla rekor artış bekleniyor!

Memura Maaşına Büyük Zam! İntibak ve Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Memur maaşlarıyla ilgili güncel gelişmeler dikkat çekiyor! Memur maaşlarına 5 bin lira intibak zammı ve yüzde 45 enflasyon farkıyla birlikte artış bekleniyor. İşte son rakamlar!

Son dönemde, milyonlarca kamu çalışanının odaklandığı konulardan biri memur maaşlarına yapılan zam oldu. En düşük memur maaşına yönelik yapılan zamın ardından üst düzey memurların da zam ve ikramiye beklentileri artış gösterdi. Özellikle en düşük memur maaşının 22.000 TL olması, talepleri daha da yükseltti. Memurları memnun eden haberler gelmeye başladı. Temmuz ayı öncesinde yeni tahminler, talepler ve rakamlar gündeme geldi. Memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili yeni bilgilere ulaşıldı. Son dakika bilgilerine göre, memurlar 33.000 TL maaş, 5.000 TL seyyanen zam ve yüzde 45 enflasyon zammı alacaklar. Böylece memur maaşları rekor düzeyde artacak.

Seçim öncesinde zam haberleri yine en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sadece 3 gün kala, milyonlarca kamu çalışanı zam oranlarını öğrenmek için sabırsızlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde en düşük memur maaşını 22.000 TL olarak açıklamıştı. Temmuz ayında en düşük memur maaşının bu seviyeye yükselmesi beklenirken, diğer kamu çalışanları da maaş zammı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Başkent kulislerinde memur zam haberleri büyük yankı uyandırıyor. Yeni zam oranları ve rakamlar hala belirlenmeye devam ediyor. SAVDES-SEN Genel Başkanı Tuncay Cengiz'den, milyonlarca kamu çalışanını sevindirecek son dakika haberleri geldi. Sendikaların zam talepleri ortaya çıktı ve memurlar bu haberle mutlu olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük memur maaşını 22.000 TL olarak belirlediğini açıklamıştı. Yani temmuz ayından itibaren en düşük memur maaşı bu seviyeye yükselecek. Ancak üst düzey memurların maaş zammıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Normal şartlarda memur maaşlarına zam yapılırken, 6 aylık enflasyon verileri ve refah payı dikkate alınır. Şu anda 4 aylık enflasyon verileri yaklaşık %15 seviyesindedir. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na göre, 6 aylık enflasyonun %20 civarında olması beklenmektedir. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belirleyeceği refah payı kararı, memur maaş zammı için belirleyici olacak.

Yüzde 45 zam kesin gibi

Ara zam miktarı ne olacak? Peki, memurlara yapılacak ara zam miktarı ne olacak? Kamu işçilerine yapılan zam, memurlar için belirlenecek ara zam miktarını belirleyecek. Kamu işçilerine yapılan toplu iş sözleşmesinde en düşük maaşın 15.000 TL olarak belirlendiği ve aynı zamanda %45 oranında zam yapıldığı açıklanmıştı. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, memur, emekli ve asgari ücretliye aynı oranda zam yapılmasını istediği bilinmektedir. Bu durumda yapılacak zam oranının %45 olması tahmin edilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum