Makam Aracı Az Geldi: O Bakan 37 Bin Liraya Mercedes Kiraladı

CHP Milletvekili gürsel Tekin, son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılarla ilgili yaptığı araştırmasında, kamudaki israfları ortaya çıkardı ve kiralanan makam araçlarını meclise taşıdı.

Makam Aracı Az Geldi: O Bakan 37 Bin Liraya Mercedes Kiraladı

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, kamu için kiralanan araçlarla ilgili çarpıcı bir rapor yayımladı.

Yayımlanan raporda kamu için kiralanan araçlarla ilgili Gürsel Tekin, “Maliye Bakanlığı verilerine göre 2017 yılında kamuya 13 bin 558 yeni taşıt kiralandı ve kiralık taşıtlara 549 milyon lira ödendi. Üstelik kamu kurumları aynı yıl 711 milyon liralık da taşıt alımı yaptı. Devlet 2017'de, kiracı sıfatıyla oturduğu binalara da 901 milyon lira ödedi” dedi. Türkiye'nin elinde bulundurduğu resmi araç sayısıyla dünyanın en zengin ve gelişmiş ülkelerini bile geride bıraktığını belirten Tekin, “Bu lüks araçların çoğu hizmet yerine makam aracı olarak kullanılmakta. Böylesi büyük bir israfa rağmen, devlet yüzlerce araç ve bina da kiralıyor” ifadelerini kullandı..

Sözcü Gazetesi 'nden Başak Kaya'ya konuşan ve önemli açıklamalarda buluna nGürsel Tekin, öetle şu ifadeleri kullandı:

“Araçların ve binaların şoför, akaryakıt, yağ, bakım, yıpranma gibi giderleri göz önüne alındığında Türkiye'nin astronomik bir israfın içinde olduğu açıkça ortadadır. Bu araçların ve binaların giderleri 80 milyon vatandaşın cebinden çıkıyor. Milletin vergilerinden oluşan bütçenin ‘tasarruf' anlayışından uzak Redwin bu kadar bol keseden harcanması kamu vicdanını fazlasıyla yaralıyor''

37 BİN TL 'YE MERCEDES KİRALAYAN BAKAN KİM?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yönelttiği önergesinde de Gürsel Tekin, “Son 5 yılda yapılan kiralamaların kamu kurumları ve illere göre dağılımı nasıldır? Bakanlığımız uhdesinde, son 5 yıl içinde hizmet alım yolu ile kiralanan ve satın alınan makam aracı sayısı ve bunlara ödenen ücret nedir?'' sorularının cevabını istedi.

Tekin, açıklamasının sonunda ise “Bir bakanın makam hizmetlerinde kullanılmak üzere binek cinsi yabancı menşeli taşıt için aylık, 37 bin lira kiralama bedeli ödendiği iddiası doğru mudur? Bu bakan kimdir? Son beş yılda, kamu idarelerince kiralanan hizmet binaları, araç ve diğer kalemler için ödenen bakım ve onarım masrafı nedir? 2019 yılında kamuya kaç tane yeni bina ve araç kiralaması planlanmaktadır? Şu an itibarıyla, kiralık olanlar dahil, kamudaki araç ve bina sayısı nedir” sorularının cevabını istedi.

Kamubulteni.com  | Ankara