Kamu İşçilerine Yüzde 30 Zam Müjdesi: Memurlara Elde Var 0!

Kamu işçilerine yüzde 30 zam teklifi verildiği duyuruldu. Ancak aylardır zam talep eden memurlara şu an somut bir adım yok.

Kamu İşçilerine Yüzde 30 Zam Müjdesi: Memurlara Elde Var 0!

Kamu işçilerine yüzde 30 zam teklifi yapıldığı öğrenildi. Ancak aylardır sosyal medyada bile gündemden düşmeyen memurun eli yine boş kalacak gibi görünüyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, zam pazarlığında son durumu açıkladı.

Atalay, hükümetin ilk 6 ay için yuzde 30 zam teklif ettiğini, taban aylık teklifinin 11 bin 500 lira olduğunu açıkladı.

İşçi tarafının talebi yüzde 45 zam ve 15 bin lira taban ücret.

Çerçevenin belirlenmesi açısından önemli

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

Memurlar Müjdeli Bir Haber Bekliyor

Memurlar'da artık hükümetten somut bir adım bekliyor. Maaşların değerini her gün kaybetmesi memurların geçim sıkıntısı çekmesine sebep oluyor. Kamubulteni olarak memurlarında işçinin de asgari ücretlinin de hakkını savunmak için yola çıktık.

Bu konuyu gündeme getirmeye çalışacağız.

Kaynak: kamubulteni.com