İŞKUR Genel Müdürü: İşe Yerleştirmede Rekor Kırıldı

Türkiye İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, İŞKUR'un istihdam konusunda rekor kırdığını, 70 yılı aşan İŞKUR tarihinde en büyük istihdam sayısının yakalandığını söyledi.

İŞKUR Genel Müdürü: İşe Yerleştirmede Rekor Kırıldı

Uzunkaya, zor şartlarda duruma müdahale eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'ni 2017'i milli istihdam seferberlik yılı ilan ettiğini, 1.5 milyon istihdam hedefi koyduğunu vurgulayarak, "Bu hedefin ne kadar zor olduğunu ifade etmek için son 11 yılda Avrupa Birliğinin 28 ülkesinin 7 milyon 190 bin ve ABD'nin 7 milyon 291 bin istihdam yaptığını ifade etmem yeterli. Yani tüm Avrupa'nın bir yıldaki istihdam oranlarının çok çok üzerinde bir istihdam hedefi koyduk. Elbette başarılamaz ve inanılmaz bir hedef olarak gözükmüştü ama milletçe seferberlik halinde olduk ve İŞKUR olarak bakanlıkla sahada tüm işverenlerimizle, paydaşlarımızla, odalarımızla, sivil örgütlerimizle gönül ve hareket seferberliği içerisinde istihdamı artırma noktasında gayret sarf ettik." dedi.

Gayretlerin neticesini aldıklarını belirten İŞKUR Genel Müdürü, "İŞKUR olarak 1 milyon 57 bin 249 kişinin istihdamına aracılık ettik. Bu tarihi bir rekordur ve bunu kırdık. 70 yılı aşan İŞKUR tarihinde erişilmeyen bir rekordur" ifadelerini kullandı.  

1 milyonun üzerinde istihdamın tesadüf olmadığını söyleyen Uzunkaya, "Teşviklerimiz işverenlerimizin daha fazla işçi çalıştırmasını, diğer taraftan da işçilerimizin nitelik kazanmak suretiyle daha rahat iş imkanlarına erişebilmesini tesis eden yönde ve yöntemde sonuç almaktadır. 1 milyonun üzerinde istihdamı gerçekleştirmek tesadüf sonucu değildi. Ciddi eğitim programı gerçekleştirdik. 508 bin 851 kişiye bir yılda mesleki eğitim kazandırdık. Bu eğitim programlarımıza katılan arkadaşlarımızın yüzde 80'i istihdamda kalabiliyor ve çalışma fırsatlarına daha etkin şekilde erişebiliyor. Aktif iş gücü programlarımızda işçilerimizin ve işverenlerimizin yanındayız. Türkiye olarak da hiçbir ülkede görülmeyen bir istihdam artışını ve yükselişini görme imkanına sahibiz." şeklinde konuştu.