İkinci el Otomobil Alacaklar Şokta: Fiyatlar Tepetaklak Oldu! Araba Fiyatlarına Seçim Dopingi!

Binlerce vatandaş ikinci el otomobil almak için fiyatların düşmesini bekliyordu. Yeni değişiklikle otomobil fiyatlarında ibre bir anda tersine döndü.

İkinci el Otomobil Alacaklar Şokta: Fiyatlar Tepetaklak Oldu! Araba Fiyatlarına Seçim Dopingi!

Son yıllarda otomobil fiyatlarında büyük artışlar gerçekleşti. 2020 öncesine kadar bayiler otomobil satmak için müşteri peşinde koşarlarken, 2020 sonrasında ise müşteriler otomobil alabilmek için bayilerin peşinde koşar duruma geldiler. Nitekim bu durum ikinci el otomobil fiyatları üzerinde de olumsuz etkilere neden oldu.

Hali hazırda ülkemizdeki sıfır otomobil sıkıntısı devam ediyor. Hatta önümüzdeki süreçte sıfır otomobil alabilmek için bugün sipariş vermek isteseniz 1 ya da 1.5 sene sonrasına gün alabiliyorsunuz. Lakin bu durum yakında tamamen değişebilir.

Şu anda ikinci el otomobil fiyatlarına baktığımız zaman, 2 – 3 yaşında olan otomobillerin dahi sıfır fiyatından çok daha yüksek tutarlara satıldığını görebiliyorsunuz. Lakin bu durum kısa süre sonra tamamen değişecek. Çünkü yeni düzenleme ikinci el otomobil piyasasını yerinden oynatacak.

Hali hazırda tüm dünyada yeni bir otomobil satış trendi var. Online satış. ABD’de bir çok üretici bayilerini kapatıp bu sisteme geçti. Avrupa’da da büyük bir kesim bu satış modelini benimsedi. Sıra ise Türkiye’de. Türkiye’de hali hazırda 3 otomobil devi bu sistemi benimsemiş durumda.

TOGG, Mercedes ve Tesla ülkemizde online satışın önünü açan üç marka oldu. Mercedes henüz hazırlık aşamasında olsa da bu yıl içerisinde online satışların startını vermesi bekleniyor.

u durum ister istemez ikinci el otomobil pazarındaki dengeleri de bozdu. Özellikle Tesla’nın Model Y’yi ülkemizde 1.6 milyona satışa sunması, sarı sitedeki ilanları patlattı.

Kısa süre öncesine kadar 3 milyonun üzerinde olan pek çok ilan dibi gördü ve fiyatlar 2 milyonun da altına indi. Nitekim diğer otomobil devlerinin online satışa geçmeleri ile birlikte aynı durum diğer ilanların da başına gelecek.

Muhtemelen 2024 yılında ülkemizdeki ikinci el otomobil fiyatlarında büyük düşüşler yaşanacak. Özellikle de ikinci el olarak normal liste fiyatının çok üzerine satılan modellerde.