İçişleri Komisyonunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar Tartışması

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Mecliste trafik cezalarına büyük artış öngören kanun kanun teklifi komisyonda tartışılırken, CHP'li vekiller Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunu gündeme getirdi. Bugün yaşanan eyt tartışmasının detayları kamu bülteni haber sitesinde.

İçişleri Komisyonunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar Tartışması

KORUCULARA ERKEN EMEKLİLİK TEKLİFİ

Trafik cezalarına büyük artış getiren teklif meclis komisyonunda görüşülüyor, teklifin görüşmeleri esnasında komisyonda EYT meselesine ilişkin düzenleme gündeme geldi. Bunla ilgili önemli tartışmalar yaşandı. 11:00'de başlayan komisyon 14.00 itibariyle ara vermişti. Teklifle ilgili sabahki görüşmelerde köy korucularının erken emeklilik yolunu açıyordu, söz konusu maddenin görüşmeleri esnasında CHP'den bir teklif geldi. 

CHP: 'EYT ERTELENMEMELİ' 
Korucuların emeklilik görüşmeleri sırasında EYT meselesini gündeme getiren CHP'ye, AK Parti ve MHP'den tepki geldi. AK Parti ve MHP'li milletvekilleri Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesinin görüşülmesi gereken komisyonun Plan ve Bütçe komisyonu olduğunu belirttiler. CHP'li temsilciler mecliste EYT'nin görüşülmemesi için AK Parti ve MHP'lilerin hareket ettiğini öne sürdüler. 

EYT DÜZENLEMESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA GÖRÜŞÜLECEK

Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarının görüşülmemesi için korucu düzenlemesini içeren maddenin düşürüldüğünü söyledi. Komisyon başkanı Celalettin Güvenç, korucu maddesinin düşürülmesinin gerekçesinin Plan ve Bütçe komisyonunda görüşülmesi olduğunu söyledi. MHP'li vekiller EYT konusunun görüşülmesi konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini fakat düzenlemenin plan ve bütçe komisyonunda görüşülmesi gerektiğini söyledi. 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Artık Çözüm Bekliyor

Yüzbinlerce vatandaşı, aileleriyle birlikte milyonları ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu , muhalefetteki neredeyse tüm partilerin seçim vaatleri arasında yer alıyordu. EYT meselesiyle ilgili iktidar partisi AK Parti'nin ise olumsuz bakış açısı sürüyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da EYT düzenlemesinin Cumhurbaşkanlığı gündeminde yer almadığını, gelecek de de yer almayacağını belirtmiş, konuyla ilgili meclisi işaret ederek, 'TBMM'de çözüm üretilebilir' demişti.