İçişleri Bakanlığı Açıkladı! 81 İlde Aranan Şahıslar Operasyonu: 2212 Şahıs Yakalandı

İçişleri Bakanlığı, 81 İlde 28 bin 474 personelin görev yaptığı aranan şahıslar operasyonuna ilişkin bilgilendirme yaptı.

İçişleri Bakanlığı Açıkladı! 81 İlde Aranan Şahıslar Operasyonu: 2212 Şahıs Yakalandı

Söz konusu operasyonlarda toplam 2212 şahsın yakalandığına yer verilirken, benzer operasyonların hız kesmeden sürdürüleceği kaydeidldi. İçişleri Bakanlığı'nın resmi sayfasından yapılan bilgilendirmede ayrıca, "Türk Polis Teşkilatı olarak, başta asayiş, terör ve narkotik olayları olmak üzere genel asayiş ve kamu düzeninin sağlanması, suç işleme amacındakilerin caydırılması, aranan şahısların yakalanması ve suç delillerinin ele geçirilmesine yönelik çalışmalarımızı yasal sınırlar içerisindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz." denildi. Resmi açıklama: 

Kamu düzeninin sürekliliğinin sağlanması, suç ve suçlularla mücadele, kamu güvenliği, kamu vicdanı ve adaletin tecellisini sağlamak amacı ile aranan şahısların yakalanarak adalete teslim edilmelerine yönelik İçişleri Bakanlığı koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarınca 16.06.2020 Salı günü ülke genelinde eş zamanlı olarak Aranan Şahıslar Operasyonları yapıldı.

7.650 ekip, 28.474 personel görev aldığı operasyonlarda, 5 bin 229 ikamette arama gerçekleştirildi.

Operasyonlar sonucunda;

2 yıla kadar hapis cezası ile aranmakta olan 489 şahıs,
5 yıla kadar hapis cezası ile aranmakta olan 355 şahıs,
10 yıla kadar hapis cezası ile aranmakta olan 120 şahıs,
20 yıla kadar hapis cezası ile aranmakta olan 43 şahıs,
20 yıl ve üzeri hapis cezası ile aranmakta olan 4 şahıs olmak üzere;1.011’i hükümlü 1.201’i yakalama emri ile aranmakta olan, toplam 2.212 şahıs adli mercilere sevk edildi.
Sevk edilen bu şahıslar arasında; Adam Öldürme suçundan 17, Hırsızlık suçundan 247, Yaralama suçundan 229, Cinsel suçlardan 78, Yağma suçundan 58, Dolandırıcılık suçundan 93, Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak suçundan 81, Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa Muhalefet suçundan 15, FETÖ/PDY Örgütüne Üye Olmak suçundan 8, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçundan 1 şahıs ayrıca kayıp olarak aranan 7’si çocuk olmak üzere 28 şahıs bulundu.

Yapılan bu operasyonlarda, çok sayıda ruhsatsız silah ve muhtelif uyuşturucu madde ele geçirildi.

Türk Polis Teşkilatı olarak, başta asayiş, terör ve narkotik olayları olmak üzere genel asayiş ve kamu düzeninin sağlanması, suç işleme amacındakilerin caydırılması, aranan şahısların yakalanması ve suç delillerinin ele geçirilmesine yönelik çalışmalarımızı yasal sınırlar içerisindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.