İçişleri Bakanı Bugün Açıkladı! Yeni Birim Kuruldu 'Siberay'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Siber suçlarla mücadele eden yeni bir birim kurulduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Bugün Açıkladı! Yeni Birim Kuruldu 'Siberay'

Bakan Soylu, 'Siberay' ismi verilen birimin, teknoloji bağımlılığı ve siber zorbalığın önüne geçmek, güvenli ve bilinçli internet kullanımının sağlanması amacıyla kurulduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayında siber suçlarla mücadele konusunda yeni bir birim oluşturulduğunu açıkladı. Birimin 'Siberay' ismiyle görev yapacağını belirten Soylu, "Hani bizim Kızılay'ımız var, Yeşilay'ımız var, onların her birinin çok önemli etkinlikleri var. Şimdi Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Siber Suçlar dairemizin içerisinde Siberay diye, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi siber suçlardan korumak için yeni bir program başlatıyor." diye konuştu. Soylu, vatandaşların sanal alemde iftira, hakaret ve dolandırılmaları halinde Siberay'ın saldırganların yurt içinde olması halinde ivedilikle yakalanacağını, yurtdışındaki saldırganların da yakalanması için gayret edileceğini söyledi. Soylu, "Son günlerde dünyanın öteki tarafında bir organize suç üyesini yakalayabilmek için, Gürcistan'dan Ukrayna'ya kadar, Kolombiya'ya kadar, Arjantin'e kadar takip ettik ve en son Arjantin'de yakalattık." ifadelerini kullandı. 

Emniyet bünyesindeki Siberay birimi için bir de internet sayfası hizmete açıldı. Vatandaşlar Siberay biriminin hizmetleri ve çalışmalarına resmi sayfadan erişim sağlayabilecek.

SİBERAY SİTESİNDE HAKKIMIZDA KISMINDA ŞU İFADELER GÖRÜLDÜ :

Siberay, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde Ocak 2020'de teknoloji bağımlılığını ve siber zorbalığın önüne geçmek, güvenli ve bilinçli internet kullanımını sağlamak amacıyla; maddi gelir hedeflemeden, bağış veya kazanç kaygısı gütmeden kurulmuştur.
 
Ankara Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü bünyesinde uzman pedagoglarla, Bilgi Teknoloji Kurumu (BTK), İçişleri Bakanlığı'na bağlı çeşitli Daire Başkanlıkları, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi ile işbirliğiyle çalışmalar devam etmektedir.