Güvenlik Görevlilerinin 4/B Statüsüne Geçirilmesi Hakkında Açıklama Geldi

Güvenlik Görevlilerinin 4/B statüsüne alınacağı haberleri üzerine Güvenlik İş Sendikası bir açıklama yaptı. İşte yapılan açıklama.

Güvenlik Görevlilerinin 4/B Statüsüne Geçirilmesi Hakkında Açıklama Geldi

Güvenlik Görevlilerinin 4/B statüsüne alınacağı haberleri üzerine Güvenlik İş Sendikası bir açıklama yaptı. İşte yapılan açıklama.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 08:40
Güvenlik Görevlilerinin 4/B Statüsüne Geçirilmesi Hakkında Açıklama Geldi

Güvenlik İş Sendikası 'ndan son dakika açıklaması.

Sendika, son günlerde gündemde yer alan, güvenlik personelleri 4B kadrosuna alınacak haberleri ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı. Sendikanın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan son dakika açıklaması şu şekilde

"Genel Başkanımız Sayın Ömer Çağırıcı son zamanlarda kamuda özel güvenlik görevlileri ile ilgili gündeme taşınan 4/b kadrosu konusunda basına ve kamuoyuna yazılı açıklama yaparak  şu ifadelere yer verdi.

Değerli Üyelerimiz..

Bilindiği  üzere son zamanlarda yazılı ve görsel basında özel güvenlik görevlilerinin 657 sayılı yasanın istisna hükmü olan 4/B statüsüne  geçirileceği yönünde çok sayıda haber yapılmış ve bu konu gündeme taşınmıştır.  

Öncelikle ve önemle belirtmek gerekir ki; gerek sendikamız gerek ise Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ  böyle bir  çalışmadan haberdar değildir. Ayrıca böyle bir çalışma yapıldığına dair sosyal taraflarla  bir bilgi paylaşımı da yapılmamıştır.

Yazılı ve görsel medyada yer alan haberler bu anlamda taraflarca teyit edilmiş haberler değildir. Bu bağlamda sendikamız Güvenlik-İş ve TÜRK-İŞ tarafından açıklama yapılmadığı sürece bu tarz haberlere itibar edilmemesi gerekir.

Kaldı ki; Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ, aynı zamanda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı, Ekonomik ve Sosyal konsey üyesidir. Özel güvenlik görevlilerini ilgilendiren böylesine önemli bir kararı yüz binlerce işçiyi temsil eden  TÜRK-İŞ’imize bildirilmeden bir teklif ya da tasarı haline getirilmesi ve bir oldu bitti ile  yasal hale getirilmesi teknik olarak da teorik olarak da mümkün değildir.

Bizler bu süreçte; gelişmelerin takipçisiyiz, tüm üyelerimizin ve aynı zamanda sendikamıza üye olsun  ya da olmasın, tüm özel güvenlik görevlileri rahat ve müsterih olsunlar.

Konfederasyonumuza ve sendikamıza rağmen, bu tarz bir çalışma olması halinde sendikamız gerekli adımları atacaktır, gerekli girişimlerde bulunacak ve gerekirse hayatın her alanında yapılması gereken mücadeleyi de ortaya koyacaktır, bu konuda kimsenin şüphesi ve endişesi olmasın.

Güvenlik İş Sendikamızın tüm yöneticileri ve kadrosu özel güvenlik görevlilerinden oluşmaktadır, her bir özel güvenlik görevlisi kardeşimiz ne sorun yaşamış ise bunları yaşayarak, hayatın içinden gelmiştir. Bu nedenle kimse sizleri bizim kadar iyi tanımaz ve bizim kadar iyi anlamaz, bu nedenle sendikamız mücadele etmesini de hak aramasını da bilir, bu konuda da kimsenin endişesi ve şüphesi olmasın.

Ayrıca herkes bilmelidir ki; sektörün en büyük ve en güçlü sendikası olan Güvenlik-İş sendikasını yok sayılarak özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartları ve koşulları belirlenemez, geçmiş bunun örnekleri ile doludur, özel güvenlik görevlilerini ilgilendiren her düzenleme sendikamızın katkısı ve önerisiyle hayata geçmiştir.

Sendikamız ve Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ 657 Sayılı yasanını 4/B maddesiyle ile düzenlenen istihdam şekline karşıdır. Bu düzenleme özünde bu bir istihdam değil a tipik bir çalışma biçimidir. İstisna bir çalışma biçimidir, Devlet kadrolarında teknik bilgi  gereken işlerde geçici süreyle istihdamını  sağlayan bir düzenlemedir.

Anaca bu düzenleme zamanla amacından saptırılmış, teknik bilgi gerektirsin ya da gerektirmesin, herkesin çalıştırılabileceği, asli bir çalışma şekli haline getirilmiştir.  Teknik bilgi ve beceri sahibi olmayan kişileri bu şekilde istihdam edilerek yeni bir çalışma biçimi kurumsallaştırılmıştır.

4/B’li personel memur gibi gözükse de aslında memurlara sağlanan iş güvencesinden faydalanamamaktadır.

Sosyal Güvenlik Primleri SGK ile ilişkilendirilse de işçi sayılmamakta, sendikalı olmama ve toplu iş sözleşmesi yapma hakları bulunmamaktadır. 

Belirli sürelerle, sözleşmeleri yenilenmektedir, sözleşmelerinin bir dönem sonra yenilenmeme ihtimali de bulunmaktadır.

Ücretleri ve yasal hakları yürütme tarafından belirlenmektedir.

İşte tüm bu nedenlerle,  4/B kabul edilemez bir çalışma statüsüdür.

Taşeron belirsizliğinden kurutularak devletin asli işlerinde kadrolu işçi olarak istihdamı sağlanan özel güvenlik grevlileri,  bu şekilde çalışmayı kabul etmez ve etmeyecektir.  

Taşeron  belirsizliğinden kurtulan üyelerimize belirli süreli sözleşmeler dayatmak akla da uygun değildir mantığa da uygun olamaz. Böyle bir durum olması halinde sendikamız bu duruma sessiz kalmayacaktır.

Üyelerimiz rahat ve müsterih olsunlar, Ankara'da TÜRK-İŞ  var …

Özel güvenlik görevlilerinin amiral gemisi konumunda olan Güvenlik-İş Sendikası her zaman Özel Güvenlik İşçilerinin gönlünde ve yanında olmuştur."

Diğer güvenlik görevlilieri ile bilgi alış verişive sohbet için TIKLA

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 22.05.2019 11:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Security 2019-05-17 12:21:42

4/B belki iş garantisi yok ama 4D işçi kadrosundan iyi maaş alıyolar tayyin hakkı ve sınav hakları doğabilir hatta ilerde 4A yolu bile açılabilir fakat 4D işçi olararak çakılısın hiçbir hakkın avantajın yok neymiş garanti işmiş boş laflar
İş dendikası hepiniz aynısınız devletin yalamasısınız siz bizi temsil edemezsiniz burakın bu işleri

Avatar
Sadık 2019-05-17 09:32:01

Sendikalar tamamen devlet bünyesi altında DEVLET in lehine hizmet vermektedir kuruluş amacından tamamen kopmuştur bu açıklamayı yapan beyefendi aylık sınırsız kazanç ve rant uğruna o koltukları işgal ediyor 4B yi eleştiriyor güzel ama biz ne olduğu belirsiz hakları silinmiş Türkiye'nin ilk güvenlik işçileriyiz kesinlikle bu sendikadan uzak durulması gerektiğini düşünüyorum.

Avatar
Neco 2019-05-16 22:31:10

12 sene türk telekomda güvenlik görevlisi olarak çalıştım ama personel azaltmadan iş sonu verildi şimdi ise milli eğitim müdürlüğü bünyesinde geçici olarak çalışan arkadaşlardan birisiyim kadro yok hersene kura ile çekilişte ismimiz çıkıyor ve çalışıyoruz ama çıkmaz ise ne yapacağız onu düşünüyoruz.Yaş 43 oldu kadrolu işe de giremiyoruz bu işin sonu nereye varacak bilemiyoruz bu konuda bir adım atabilir misiniz lütfen teşekkürler.

Avatar
Barbaros 2019-05-17 07:42:54

Bırakın bu işleri silah taşıyoruz çalıştığımız yerlerin iğnesinden parasından insanına kadar herşeyden sorumluyuz polisin aldığı maaş belli yeni işe giren bekçilerin maaşı belli biz amele kimin hakkını savunuyonuz

Avatar
Can 2019-05-18 17:47:11

Şimdi özel güvenlik görevlileri 4 bli olunca muhtemelen işçi sendikasından çıkacaktır.e buda sizin işinize gelmeyecektir.üyelerin gitmesi demek paracıkların gitmesi demek.zaten sendikalar amaçlarından saptı,kendi çıkarını düşünüyir hepsi,4 b 4 d den daha iyidir.ayrıca ilerde memur olma yoluna yakındır.sendikalar da çatlasın dursun.

Avatar
Bahar 2019-05-16 23:22:31

Özel sektörde güvenlik olarak çalışıyorum onikide saat boyunca ayaktayız oturmamiza izin verilmiyor maaşlarımiz hep kesiliyor hak ettiğimizi alamıyoruz sanki köle gibiyiz mecburiyetten calisiyoruz

Avatar
serkan 2019-05-16 22:02:17

okullarda hala geçici çalışmaktayız bu ne biçim düzensizlik ne biçim hak savunmadır

Avatar
Security 2019-05-16 23:15:59

İki senedir okullarda kuraya tabiyiz bize kadroya gectinizmi diye soruyorlar ne kadrosu her seferinde kurada cikarmiyiz kaygisi