EYT'li Emeklilere Müjde: Refah Payı ve Seyyanen Zam Hakkı Açıklandı!

EYT'li emeklilere Temmuz ayında yapılacak olan refah zammından yararlanabilmek için emeklilik dilekçesini Mayıs veya Haziran aylarında vermek ile Temmuz veya Ağustos aylarında vermek arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

EYT'li Emeklilere Müjde: Refah Payı ve Seyyanen Zam Hakkı Açıklandı!

EYT ile emeklilik başvurusu yapanların birçoğu ilk maaşlarına kavuştu. Başvuru süreci devam edenlerin işlemlerinin kısa sürede tamamlanması planlanırken, henüz başvuru yapmayanlar için SGK Kanunu’nda önemli bir detay göze çarptı. Temmuz ayındaki emekli zammı öncesi henüz başvuru yapmayan EYT’lilerin refah payı artışı alıp alamayacağı belli oldu. Dikkat etmesi gereken kişiler ise brüt maaşı 20 bin TL’nin altında olanlar… İşte EYT’liye refah payı ve seyyanen zam haberinin detayları…

EYT'li Emeklilere Refah Payı ve Seyyanen Zam Hakkı

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası sonrası emeklilik başvurusu yapanların büyük çoğunluğunun ilk işlemleri tamamlandı. Ancak emekli maaşı 90 gün içinde bağlanamayan EYT'liler için SGK'dan yapılan duyuruya göre avans ödemesi yapılacağı bildirildi. Henüz başvuru yapmamış EYT’lilerin en çok merak ettiği konu ise Temmuz ayındaki refah zammından yararlanmak için emeklilik dilekçesini ne zaman vermeleri gerektiği. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayında emeklilere enflasyonun üzerinde refah zammı yapılacağını açıklamıştı. EYT’li emekliye zam detayları netleşti.

Emekli Zamında 2 Dönem Uygulaması Geçerli

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun “Yaşlılık aylığının hesaplanması” başlıklı 29. maddesinde, emekli aylığının başlangıç tarihinin yılın ilk altı aylık dönemine rastlaması halinde Ocak ayındaki maaş zammı uygulanacağı ifade ediliyor. Yılın ikinci altı aylık dönemine rastlaması halinde ise öncelikle Ocak zammı, daha sonra Temmuz zammı uygulanarak yeni emeklinin ilk aylığı hesaplanıyor.

EYT'li emeklilere Temmuz ayında yapılacak olan refah zammından yararlanabilmek için emeklilik dilekçesini Mayıs veya Haziran aylarında vermek ile Temmuz veya Ağustos aylarında vermek arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Mevcut brüt ücreti 20 bin lira ve altında olanlar, emekliliği hak etmişlerse hiç beklemeden emeklilik dilekçesi vermelidir. Emekliliği hak etmiş bir kişi 2023 yerine 2024 yılı Ocak ayında emeklilik dilekçesi verdiğinde, bu yıl enflasyonun üzerinde yapılan artışlardan, yani refah zamlarından yararlanamayacaktır. Emekli aylığı, 2023 yılındaki tüketici fiyat artışının yüzde 100’ü ile 2023 yılı gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) artışının yüzde 30’u oranında artıştan oluşan güncelleme katsayısına göre hesaplanacaktır.

Kanunda bir değişiklik yapılmadığı takdirde, 2024 yılında emekli olanlar açısından bir kayıp ortaya çıkacaktır. Bu da büyük bir haksızlığa yol açacaktır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için, 2023 yılı Ocak ayında yapılan refah zammından ve beklenen Temmuz ayı refah zammından, 2024 yılında emekli olacak kişilerin de yararlandırılması gerekmektedir.