Erkan Aydın : Emeklilikte Yaşa Takılanlar Müjdeli Haber Bekliyor

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Genel Kurulu'nda emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Erkan Aydın : Emeklilikte Yaşa Takılanlar Müjdeli Haber Bekliyor

EYT'nin kısa sürede çözülmesi gerektiğini söyleyen Bursa Milletvekili, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT konusunda dün yaptığı açıklamaları da eleştirdi.

Erkan Aydın, "Emeklilik hakkı varken hakları elinden alınan, hâlen çalışmakta olan birçok kişi Meclisimizden müjdeli bir haber bekliyorlar. Ancak dün Sayın Cumhurbaşkanının doğruyu yansıtmayan açıklamalarıyla bu beklenti hüsrana dönüştü. Öncelikle şunları düzeltmemiz gerekiyor: Sayın Cumhurbaşkanının "38 yaşında emeklilik talebi…" doğru değil. Emeklilik bekleyenlerin çoğu 50 yaş üstü.

Bu durumda olan kişi sayısı da 6,5 milyon kişi değil, bu sayının onda 1'inden daha az. Yine, maliyeti de 750 milyar TL değil, çok çok daha altında. Bu yanlışlıkları öncelikle düzeltelim. Partimizin verdiği yasa teklifine hiç bakmamışlar bile. Kendi deyimleriyle "ekonomik kurtuluş savaşı" sırasında bunu yük olarak görenlere geçen hafta 76 kişiyi hiç ihtiyaçları olmadığı hâlde ayda 12 bin TL maaşa bağladıklarını, 3 saray yaptırdıklarını, 15 uçak aldıklarını hatırlatmak isterim." dedi.

ÖMER FETHİ GÜRER DE EYT KONUSUNA DEĞİNMİŞTİ!

Gürer, "Emeklilikte Yaşa Takılanların taleplerini hiç bir siyasetçi görmezden gelemez. Primini ödemiş, gününü doldurmuş,hakkını isteyen mağdurlara yeni bir hak istiyor gibi davranamazsınız.Hastası var, yaş nedeni ile iş bulamayanı var.Yokluk ve yoksulluk,mağduriyet EYT için kader kılınamaz.EYT ile ilgili Cumhurbaşkanı,AKP Genel Başkanı karşı duruşunu netleştirdi.İyi de Çankaya Köşkü varken kendine Saray yaptırırken neden bütçeyi düşünmedi. "EYT HAK İSTEMİYOR, HAKKINI İSTİYOR!" Günlük saray harcaması 1.8 milyon ve personel gideri aylık Çankaya 7 kat fazla.EYT hak istemiyor.Hakkını istiyor.Prim günü dolmuş,yıl tamamlanmış ve emekliliği hak etmiş, işten ayrılmış devlet,yaşına kadar ortada kal diyebilirmi? Hasta olanı, çalışmaz,duruma geleni, iş bulma şansı kalmayanı yoksulluğa ve sorunlu yaşama sosyal devlet bırakabilirmi? EYT için çözüm şart.Meclis gereğini yapmalı.Sn.Erdogan sanki #EYT vermeden isteyen gibi sunuyor.EYT primini ödemiş,günü dolmuş verdiğini istiyor.Devlet aldığını orda burda tüketmese doğru yönetse,faizi ile dahi artı yaratır.EYT hakkını yandaşa rant olarak aktar,sonra karşı çık ve kamuoyunu yanlış oluştur.EYThakkı verilmeli." demişti.

İYİ PARTİ'DEN DE EYT ÇAĞRISI VAR!