Erhan Usta, Kamuda Görevli Sözleşmeli Personel (4/B) için TBMM'ye Araştırma Önergesi Verdi

İYİ Partili Erhan Usta'dan kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 4B'li sözleşmeli personelin sorunlarının çözümüne ilişkin önemli çağrı.

Erhan Usta, Kamuda Görevli Sözleşmeli Personel (4/B) için TBMM'ye Araştırma Önergesi Verdi

İYİ Partili Erhan Usta'dan kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 4B'li sözleşmeli personelin sorunlarının çözümüne ilişkin önemli çağrı.

05 Nisan 2021 Pazartesi 18:41
Erhan Usta, Kamuda Görevli Sözleşmeli Personel (4/B)  için TBMM'ye Araştırma Önergesi Verdi

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, kamuda görevli sözleşmeli personellerin sorunlarının araştırılması için TBMM'ye araştırma önergesi verdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan , aynı işi yaptığı halde memurların sahip olduğu tayin, izin, özlük, görevde yükselme gibi birçok haktan yararlanamayan personelin sorunlarının çözümü için çağrıda bulunan Erhan Usta, kanun teklifinin metnini paylaşarak, "Süresiz sözleşmeli personeller (657/4B); aynı işi yaptığı memurların sahip olduğu; tayin, izin, özlük, görevde yükselme gibi birçok haktan yararlanamıyor. TBMM'ye sunduğumuz araştırma önergesiyle konunun çözümü için önemli bir adım attık. Takipçisi olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Erhan Usta'nın TBMM'ye sunduğu araştırma önergesinde şu ifadeler yer aldı: 

Kamuda; bakanlıklar ve bağlı kuruluşlarda, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında, sadece geçici ve proje kapsamındaki nitelikli işlerde sözleşmeli personel istihdam edilebileceği ifade edilmişken, maalesef mevcut durum itibarıyla kamunun asli işlerini yürütmek üzere de sözleşmeli personel istihdamı yapılır hale gelmiştir.
Sözleşmeli personeller için bu sistemin sürdürülebilir olmaması nedeniyle 2011 ve 2013 yıllarında tüm sözleşmelilere kadro verilmiştir fakat 2013 yılından sonra sözleşmeli istihdam modeline devam edilmiş ve şu anda sayıları yaklaşık 500 bini bulan bir sözleşmeli personel istihdamına ulaşılmıştır.  

Bunun yanı sıra ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığında istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlere 2016 yılında OHAL döneminde 4+2 olarak ifade edilen 4 yıllık sözleşmeli istihdamı sonrasında 2 yıllık süre ile aynı yerde kadrolu olarak çalışmaları şartını getiren bir sistem getirilmiştir. Ardından 2019 yılında bu süre, sözleşmeli öğretmenler için 3+1 şeklinde (3 yıllık süre sonrasında 1 yıllık kadrolu çalışma) değiştirilmiştir. 

2013 yılından itibaren sözleşmeli personel alımına ağırlık verilen Sağlık Bakanlığına da 676 sayılı KHK’nın 76. maddesi, 663 sayılı KHK’ya eklenen 45/A maddesiyle 4+2 sistemi getirilmiş ve 2017 yılından itibaren bu bakanlıkta da 4+2 şeklinde atama usulüne geçilmiştir. 2018 yılında ise yine bu sistemde de değişiklik yapılarak Sağlık Bakanlığında bu süre 3+1 şeklinde değiştirilmiştir. 

Aynı şekilde 703 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanuna 10/A maddesi eklenerek 3+1 sistemi bu kurum için de 2018 yılı itibarıyla uygulamaya geçirilmiştir.

Yapılan bu değişikliklerle, gerekli kriterleri karşılayanların; hem mali, hem de özlük haklarında belirgin iyileştirmeler sağlanmıştır. Ancak bu düzenleme sadece 663 sayılı KHK 45/a maddesine göre işe alınanları kapsadığından, 8 yıldır 4B sözleşmeli statüsünde görev yapan süresiz sözleşmeli memurlar kapsam dışı bırakılmıştır.

Süresiz sözleşmeli personeller (657/4B); tayin, izin, özlük, görevde yükselme gibi, aynı işi yaptığı bir çok memurun sahip olduğu haklardan mahrum bırakılmıştır. Aynı yıl içerisinde birkaç ay önce mesleğe başlayan personel açısından etkisi ömür boyu sürecek farklılıklar oluşmuştur. Aynı şartlarda ve yeterlilik koşullarıyla mesleğe girenler arasındaki bu farklılık adalet duygusunu rencide etmekte ve iş barışını bozmaktadır. Aynı zamanda bu durum devletin eşitlik ve öngörülebilirlik ilkelerine aykırıdır. 
Konuya ilişkin bir adım atılmamasının sebeplerinden birisinin de, Doğu-Güneydoğu Bölgesinde personel tutulamadığı, kadroya geçirilmeleri durumunda bu bölgelerde personel açığı olacağı görüşüdür. Devlet yönetme becerisinin gerekliliği tam da böyle zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Doğru bir planlamayla bu sorun da kolaylıkla aşılabilecektir.
Tüm bu koşullar göz önüne alındığında, 657/4B statüsünde süresiz olarak sözleşmeli çalışan personellerin mağduriyetlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. maddesi uyarınca Meclis Araştırması açılması yerinde olacaktır.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Oy 2021-04-05 19:05:29

Tüm partiler vaat eder yapan oyu alır 4b li olarak oy isteyen kadro versin

Avatar
Ahmet hakan 2021-04-05 21:07:44

2b için de bir teklif bekliyoruz

Avatar
Vatandaş 2021-04-05 21:12:18

Bu işi hal edecek Partiye oy vereceğiz ailecek hemde

Avatar
Rukiye 2021-04-05 21:32:01

Typ kadro

Avatar
ENSAR 2021-04-19 00:48:14

kimse kusura bakmasın çalışıyoruz da maaş alıyoruz. yattığımız yerden değil. bu sorunumuzu çözen oyumuzu alır. sonra kimse vahlanmasın.