Emekliler İçin Bayram İkramiyesi Miktarında Büyük Artış

Emeklilere bayram ikramiyelerinde büyük artış: İkramiyeler 4 bin lirayı aşıyor.

Emekliler İçin Bayram İkramiyesi Miktarında Büyük Artış

Emekliler için müjdeli haber Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Bayram ikramiyeleri konusunda yaptığı açıklama, emeklileri sevince boğdu ve ikramiye miktarlarının ne olacağı konusu gündem oldu. Bu konuda ışık tutan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, önemli bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında, emekli maaşının minimumunun 7 bin 500 liraya, bayram ikramiyelerinin ise 2 bin liraya çıkarıldığını belirtti ve miktarın daha da artırılması planları olduğunu dile getirdi. Bu açıklama sonrasında merakla beklenen ikramiye miktarları konusunda Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş bilgilendirmede bulundu.

İKRAMİYELER 4 BİN LİRAYA ULAŞIYOR

Kurtuluş, "Bayram ikramiyeleri şu anda geçen sene itibarıyla bin 100 lira üzerinden ödeniyordu. Bu çok uzun bir süredir ödenen bir rakamdı." dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Emekliler yaklaşık olarak 3-4 yıldır bin 100 lira bayram ikramiyesi ödemesi alıyordu. Bu sene itibarıyla yüzde 100’lik artışla 2 bin liraya yükseltildi."

Kurtuluş, ayrıca "Enflasyondaki artış göz önüne alındığında bu rakam da yeterli görülmüyor. Dolayısıyla seçim döneminde olduğumuz bu süreçte rakamın 3 bin-4 bin TL bandına yükseltileceği düşüncesindeyiz. 2021 yılında bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı 2023’ün ilk aylarında 7 bin 500 TL’ye yükseltildi. Artış enflasyon oranı ve diğer parametrelerin çok daha üzerinde gerçekleşti, yaklaşık 5 katına yükseltildi. Dolayısıyla bu oran aslında beklentilerin de üzerinde bir tutardı. Ancak emeklilerin maaşı daha önceki dönemde asgari ücretin biraz üzerinde seyrediyordu. Dolayısıyla şu anda en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL ile 2 seneden az bir zamanda 5 katına çıkarılmasına karşın halen daha asgari ücretin altında seyretmektedir."