Çalışmayanlara emeklilik müjdesi: Hiç çalışmadan, 39-40-41-42-43-44 yaşında emekli oluyorsunuz! Yeni emeklilik yasası geldi.

İşsiz olanlar ya da çalışamayanlar için emekli olma fırsatı sunan haber duyuruldu.

Çalışmayanlara emeklilik müjdesi: Hiç çalışmadan, 39-40-41-42-43-44 yaşında emekli oluyorsunuz! Yeni emeklilik yasası geldi.

İsteğe bağlı olarak dışarıdan primlerini yatırarak birçok vatandaş emekli olabiliyor. Bu alanda ise Bağkur’lu emeklilik koşulları geçerli sayılıyor.

Yeni emeklilik yasası geldi. Hiç çalışmadan, 39-40-41-42-43-44 yaşında emekli oluyorsunuz- Çalışma hayatı içinde olan vatandaşlara belirli koşullar dâhilinde emeklilik hakkı verilmektedir. Çalışmayan kişilerde belirli şartlar ile emekli olabiliyor. Bu konuda yaygın olarak bilinen dışarıdan prim yatırma işlemidir.

İsteğe bağlı olarak dışarıdan primlerini yatırarak birçok vatandaş emekli olabiliyor. Bu alanda ise Bağkur’lu emeklilik koşulları geçerli sayılıyor. Ancak bilinmesi gereken nokta SSK prim ödemelerine kıyasla daha fazla ödeme gerçekleştiriliyor. Prim oranlarının hesaplanması ise asgari ücret kapsamında olmaktadır. Yani asgari ücret arttığı durumda prim ödemeleri de artacaktır.

Bunun haricinde 1261 gün prim ödenmesi olan vatandaşların daha sonrasında işe gitmeme durumu olsa bile kalan prim borçlarını ödeyerek emekli olabilme şansları bulunuyor. Yani hiç işe başvurmadan ve çalışmadan bu şekilde dışarıda prim ödemesi ile emekli olma gibi bir durum söz konusu değildir.

Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

İsteğe bağlı emekli olmak için yapmanız gereken SGK genel müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmak olacaktır. Burada doldurulan dilekçe ile başvurunuz gerçekleşmektedir. Başvuruda bulunduktan sonra her ay belirlenen zamanda ödemlerinizi SGK mobil üzerinden veya PTT şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız başvuru ile belirlenen prim miktarını her ay düzenli olarak yatırırsanız ve prim borcunuz bulunmazsa emekli olma hakkı elde edebilirsiniz.

İsteğe Bağlı Emekli Olmak İçin Gereken Koşullar

dunyada-yaslilik-ve-emeklilik-30.jpg

Türkiye’de ikametgâhının olması gereklidir. 18 yaşını doldurma zorunluluğu bulunmaktadır. Sigortalı olarak çalışmamak ya da 30 günden az çalışmak. Ve tam gün çalışmama şartı vardır. Mal mülk veya yaşlılık aylığı almayan vatandaşlar isteğe bağlı emekli olabilirler.

Daha önceden isteğe bağlı emeklilik başvurusunda bulunan vatandaşların prim ödeme durumunda da tekrardan hiçbir işleme gerek olmadan başvuruda bulunabilme hakları vardır. Bu konuda SGK le iletişime geçmeniz ve primlerinizi yatırmanız yeterli olacaktır.

İsteğe Bağlı Sigortalık Nasıl Sonlanır?

Eğer sigortanızı sonlandırmak istiyor iseniz bulunduğunuz yerdeki SGK merkezine giderek sonlandırmak için dilekçe verebilirsiniz. Ödenen prim ayı sonunda isteğe bağlı sigortalık sona erdirilmektedir. Bu sayede ödenmemiş primlere ait borçların tamamı silinmiş olur. Ayrıca 12 ay boyunca prim ödemesinde bulunmayanlarında sigortaları iptal olmaktadır.

Kaynak: veteknoloji