Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Memur Maaş Zammına Açıklık Getirdi!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin NTV'de katıldığı programda memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili detayları açıkladı.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Memur Maaş Zammına Açıklık Getirdi!

Memurlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zam müjdesinin ne anlama geldiğini tam olarak çözemiyor. Brüt mü net mi en düşük 22 bin tl derken ne kastediliyor anlaşılmadı. Vedat Bilgin konuya açıklık getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak-İş kongresinde yaptığı açıklamada, Temmuz ayında en düşük memur maaşının 22 bin TL'ye yükseleceğini duyurdu. Bu açıklamaların ardından Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, NTV canlı yayınında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) başvurularının 1,7 milyonu geçtiğini ve Mayıs ayı sonuna kadar tüm EYT'lilere maaş bağlanacağını belirtti. Ayrıca en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını ve refah payıyla birlikte düzenlemeler yapacaklarını ifade etti.

Bakan Bilgin ayrıca, 3600 ek gösterge konusunda hazırlık yaptıklarını ve Meclis açıldığında birinci dereceye gelen tüm kamu görevlilerinin bundan yararlanacağını söyledi. Eksik kalan kesimlerin de haklarını alacaklarını vurguladı.

Asgari ücret konusunda ise Bakan Bilgin herhangi bir rakam vermedi, ancak asgari ücreti Temmuz ayında değerlendireceklerini ve amacın asgari ücreti iyi bir düzeyde tutmak olduğunu belirtti.