Bekçilere Yeni Görev

Çarşı ve mahalle bekçilerine yeni görev alanı verildi. İlk olarak Sakarya'da başlayan bu projenin Türkiye geneline yayılması bekleniyor.

Bekçilere Yeni Görev

Son dönemlerde Emniyet Genel Müdürlüğü, çarşı ve mahalle bekçisi alımı için kolları sıvadı ve binlerce bekçi alımı yaptı. 7 bin bekçi alımı için süreç halen devam ederken yakın zamanda da 10 bin bekçi alımı için ilana çıkılacak. Mezun olan ve görevlerine başlayan bekçiler ise başarıları ile adlarından söz ettirmeye başladı. Görev yaptıkları şehirlerin işlek caddelerinde ve sokaklarında görev yapmakta olan ve güvenliği sağlayan bekçiler, suç oranlarının oldukça süşmesini sağladı.

Mahalle ve sokaklarda akşam 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında görev yapan çarşı ve mahalle bekçileri, bu saatler arasında insanların huzur ile güvenliği için gözünü kırpmadan nöbet tutmaya ve asayişi temin etmeye çalışıyor. EGM personelleri ile işbirliği Betpark içinde çalışan bekçiler olağanüstü durumlarda da destek ekip olarak görev yapıyorlar.

Polislere yardımcı olmak için geceleri çalışan çarşı ve mahalle bekçileri, terör, narkotik ve asayiş su.ları ile mücadele içn ciddi bir gayret ortaya koyuyor. Sokaklarda ve evlerinde vatandaşların rahat etmesi için üstün gayret ortaya koyan bekçiler, vatandaşlarla sürekli olarak iletiim ve temas halinde olarak güvenlik ve hzurun polisten sonra simgesi haline gelecek. Bekçilerin görev yaptıkları yerlerde suç oranlarında ciddi bir düşüş olduğu gözlemlenirken; olaylara müdahalede polislerden farksız olmayan bekçiler şimdi de yavaş yavaş hastanelerde görev yapmaya da başladı.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü tarafından 'Sağlıkta şiddet olaylarının engellenmesi' başlığı altında bir proje düzenlendi. Hazırlanan bu yeni projede bekçiler, bundan sonra hastanelerin bahçesi, sağlık ocakları, acil servisler ile polikliniklerde de görev yapacak. Uygulama ilk olarak Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenikent Devlet Hastanesi, Korucuk Devlet Hastanesi'nde başlatıldı. 

Hastane ve polikliniklerde görev yapmakta olan bekçiler, doktor ile sağlık personellerinin güvenliklerini sağlıyor.

Kamubulteni.com  | Ankara