Bedelli Askerlik Başvuru Süreciyle İlgili Flaş Gelişme

Sivil Memurlar Sendikası (SİME -SEN) Genel Başkanı Serdar Dursun, bedelli askerlik başvuru süresiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bedelli Askerlik Başvuru Süreciyle İlgili Flaş Gelişme

3 Ağustos'tan günümüze kadar 380 bin bedelli askerin sevkinin yapıldığını söyleyen Dursun, bir haftada 300 bin kişinin daha sevkinin yapılma zorunluluğunun ortaya çıktığını söyledi. İstatistiklere göre bu durumun imkansız göründüğünü söyleyen SİME-Sen Genel Başkanı Dursun, bedelli askerliğin süresinin makul bir şekilde uzatılması gerektiğini söyledi.

SİME-SEN Genel Başkanı Dursun, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bedelli askerliğe başvuru yapanların yarısına yakın kısmının başvuru işlemlerinin tamamlandığını, Türkiye'de an itibariyle 368 askerlik şubesi tarafından hizmet verildiğini ve bu şubelerde 4 bin memurun çalıştığını söyledi.

Dursun, "3 Ağustos'tan bugüne kadar bedelsiz askerlikte sevki yapılanlar göz önünde bulundurulduğunda, şu anda 1 haftada 300 bin kişinin daha sevkinin yapılması zorunluluğu ortaya çıktı. '24 saat çalışma' denildi. Ancak istatistiklere bakıldığında bu sevklerin 24 saat esası ile dahil yapılma ve belirtilen tarihe yetişme imkanı yok görünüyor. Bedelli askerlik süresinin makul bir kısa zaman daha uzatılması gerekiyor. Bu uzatılma, hem şubelerdeki çalışanların hem, Milli Savunma Bakanlığı’nın hem de başvuruda bulunan ve bulunacak vatandaşların kesinlikle faydasına olacak bir ihtiyaçtır. Süre uzatılırsa problem ortadan kalkacaktır." şeklinde konuştu.