Bakan Yılmaz'dan Sözleşmeli Öğretmenlik ve Taşerona Kadro Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan son dakika açıklaması geldi. Bakan Yılmaz yaptığı açıklamasında sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının devam edeceğinin altını çizerek, "Üzerinde durduğumuz konu, daha objektif kriterler içerisinde mülakat bölümünün yapılması." ifadesine yer verdi.

Bakan Yılmaz'dan Sözleşmeli Öğretmenlik ve Taşerona Kadro Açıklaması

Sivas'ta Hak İş Sendikası İl Başkanlığına ziyarette bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Hak İş'in Türkiye'nin en önemli sendikalarından biri olduğunu ifade ederek doğruların yanında yer alan konfederasyon olduğunu da dile getirdi. Milletten farklı görüşlerin olduğunun altını çizen Bakan Yılmaz, "Milletinle yolda yürürsen mesafe alırsın. 'Milletim ne düşünüyor' diye bakarsan hiç kimse kaybetmez." dedi.

Taşeron Açıklaması

Bakan Yılmaz taşeron işçilerin sorunları ile ilgili yaptığı açıklamada, "Taşeronla ilgili Başbakanımızın talimatı var. Maliye Bakanlığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Devlet Personel Başkanlığımız üzerinde çalışıyor. İnşallah tamamlandığında milletimizin huzuruna gelecek. Halka ne söz verdiysek mutlaka yerine gelmiştir ama orada bir zamanlama problemi vardı. O da inşallah Maliye ve Çalışma bakanlıklarının ortak çalışmasıyla çözümlenecektir diye düşünüyorum. Biz, Sahabet sivil toplum kuruluşlarıyla iç içe olmanın, bu milleti en iyi şekilde yönetmenin en önemli unsuru olarak görüyoruz. Her şeyi istişareli yapacaksınız. Kendi başınıza doğruyu bile yapsanız istişareden uzakta yapmışsanız mutlaka hata yapma ihtimaliniz artıyor. AK Parti, bugüne kadar diğerlerine kıyasla en az hatayla bugüne kadar gelmişse, milletin teveccühünü ve desteğini alıyorsa bunda en büyük pay, milletle beraber yürümesidir, istişareden hiç bir zaman ayrılmamasıdır." ifadelerine yer verdi.

Sözleşmeli Öğretmenlik Devam Ediyor

Son dönemlerin tartışmalı konusu sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat hakkında açıklamada bulunan Bakan Yılmaz, "Sağlık Bakanlığında da biliyorsunuz sözleşmeli personel alımı uygulaması başlatıldı. Dolayısıyla böyle bir şeyi kaldırmayı düşünmüyoruz. Aksine bunun, daha objektif kriterlerle nasıl herkesi ikna eder şekilde yapılır, o doğrultuda Başbakanlığın talimatı var. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması devam edecektir. Üzerinde durduğumuz konu, daha objektif kriterler içerisinde mülakat bölümünün yapılması, Sözleşmeli öğretmen devam edecek." ifadelerine yer verdi.

Kamubulteni.com  | Ankara