Bakan Vedat Bilgin Temmuz Asgari Ücret Zammını Açıkladı: Yeni Asgari Ücret 12.500 Lira!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, memur zammından işçi maaşlarına kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Vedat Bilgin Temmuz Asgari Ücret Zammını Açıkladı: Yeni Asgari Ücret 12.500 Lira!

Açıklamalarından en dikkat çekeni ise asgari ücret ile ilgili oldu. Asgari ücret net 12.500 TL olacaktır!

Bugün asgari ücrete Temmuz'da yapılacak zam ile ilgili peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Önce Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Temmuz'da ara zam yapacağız dedi ardından Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den zam açıklaması geldi.

İşte Vedat Bilgin'in açıklamalarından önemli başlıklar:

EYT'lilerin Maaşlarının Bağlanması

Bakan Bilgin, EYT kapsamında emekli maaşlarının bağlanma süresine ilişkin soru üzerine, 1 milyon 700 bin dolayında başvurunun geldiğini, üç aydır SGK personelinin olağanüstü bir çalışma yürüttüğünü anlattı.

Maaş bağlama işlemlerinin sürdüğünü dile getiren Bilgin, "Bu ay sonuna kadar tamamlanır diye düşünüyorum. Çok az bir süre kaldı, bu hafta içerisinde tamamlanır. Tamamlanmasa da en fazla bir hafta veya 10-15 gün sarkar. Ama kimsenin endişesi olmasın, herkes bütün haklarını birikmiş olarak alacak. Bazen eksik işlemleri olanlar var, onların dosyaları tamamlanıyor, onlarla ilgili hiçbir sorun yok." ifadelerini kullandı.

Memur Zammı ve Taşerona Kadro Açıklaması

Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili temmuz ayındaki beklentiye ilişkin soru üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konudaki ifadelerini hatırlattı.

Erdoğan'ın katkısıyla asgari ücretin belli bir seviyeye geldiğini ifade eden Bilgin, "Temmuzda da aynı, benzer bir süreç işleyecektir." dedi.

Memur maaşlarına ilişkin de Bilgin, "Bizim açıklamamız açık, 22 bin lira olacak." diye konuştu.

Çalışma hayatında EYT ve 3600 ek gösterge gibi pek çok çalışmanın tamamlandığını dile getiren Bilgin, "Son kapattığımız dosya, geçici işçiler dosyası oldu. Onu Meclis'e intikal ettirebildik. Bunların birçoğu Meclis'te çözülecek. Yani biz hazırlığı yapıyoruz, teknik çalışma Meclis'te yapılıyor. Dolayısıyla orada benim önümde taşeron işçileri kaldı." diye konuştu.

Belediyelerde çalışan bir personel grubunun sorunlarının da önlerinde bulunduğunu ifade eden Bilgin, "Öyle bazı sorunlar var, onları da çözeceğiz inşallah. Hazırlıklarımız var, onlar da yeni Meclis döneminde çözüme kavuşacaktır." dedi.

İŞTE ASGARİ ÜCRETTE YENİ ZAM TAHMİNİ

Bu da yüzde 45 artış demek oluyor. Yüzde 45 artışla düşündüğümüzde sayın Cumhurbaşkanının seçime kadar asgari ücreti 12 bin 500 TL olarak açıklaması bizim için sürpriz olmayacaktır.