Bakan Müezzinoğlu'ndan Memur Adaylarını Üzecek Açıklama

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan memur adaylarını üzecek bir açıklama geldi. İşte Bakan Müezzinoğlu'nun tepki çeken açıklaması.

Bakan Müezzinoğlu'ndan Memur Adaylarını Üzecek Açıklama

Son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan geldi. Bakan Müezzinoğlu, katıldığı bir programda yaptığı konuşmasında kamuya perosnel alımına değindi ve personel alımının düşürülmesi gerektiğini söyledi. 

İstihdam Seferberliği Açıklaması

Bakan Müezzinoğlu yaptığı konuşmasında başlatılan istihdam seferberliğine değinerek, "İstihdam seferberliğinde 2017 itibarıyle beklediğimizden daha hızlı artış oldu. 1.5 milyon istihdam hedefimiz var, ilk 5 ayda 1 milyona yaklaştık. Yıl sonunda bu rakam 2 milyonu geçecek. İnşallah 2 milyon hedefini yakalayarak işsizliği yıl sonunda tek haneli rakamlara düşürmüş olacağız." dedi ve şu şekilde konuşmasına devam etti:

"Önümüzdeki hafta yeni eylem planımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledi bütün Bakanlıklarla yıl sonuna kadar istihdam seferberliğinin yeni boyutunu ortaya koyuyoruz. Bu eylem planı 2017 istihdam seferberliğinin dışında olacak."

Esnek Çalışma Saatleri Hakkında

Bakan Müezzinoğlu konuşmasının devamında esnek ve uzaktan çalışma meselesine değindi. Bakan Müezzinoğlu, "Uzaktan çalışma ve esnek çalışma saatleriyle ilgili bakanlık tarafından çalışmalarımız oldu. Meclis tatilde olduğu için Eylül-Ekim ayında belli olacak. "Saat 4'te iş yerini kapattım, haftasonu tatilim" gibi kavramlar eskide kaldı. Çalışma hayatının yüzde 30'u bayramlarda da gece gündüz çalışıyor. O nedenle Casino Siteleri biz esnek çalışmada çalışacağız. Almanya'da 3 milyon, Amerika'da 10 milyon esnek çalışanlar var." ifadelerini kullandı.

Emeklilik Yaşı

Son günlerde yine gündemin tartışmalı konusu haline gelen emeklilik yaşı meselesine değinen Bakan Müezzinoğlu bu mesele ile ilgili, "Emeklilikle ilgili yaş düzenlemesi gündemde değil. Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin bile kaldıramadığı yükü Türkiye Cumhuriyeti taşımaya çalışıyor. 2002'den beri kriz yaşamıyorsak, borsada 100 binin üzerine çıkmayı, yüzde 5'lik büyümeyi yakaladıysak, 2023 büyüme hedeflerimiz varsa ülkeyi kriz değil, büyümeye götürmemiz lazım." ifadelerini kullandı ve şu şekilde konuşmasını sürdürdü:

"Yan tarafa bakın Yunanistan'a... Emekli maaşları yüzde 25 eksiltildi."

Kamuya Personel Alımı Açıklaması

Kamuya personel alımlarının azaltılması gerektiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, şu açıklamaları yaptı: "Kamuya alacağımız rakam eksiltilmeli. Özel sektöre istihdam gerekiyor. Bu yıl için kamuya alacağımız 60 bin, özel sektöre 1 milyondan fazla istihdam sağlamışız. Özellikle son yıllarda kamuya giriş hakkında çalışmalar yapılıyor. Kamuya giriş nasıl olacak, nasıl terfi olunacak bunlar görüşülüyor."

Kamubulteni.com  | Ankara