Atama Kararı Bugün Geldi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Kimdir?

Derya Yanık Kimdir? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iki bakanlığa bölünürken, ilgili bakanlıklardan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na Derya Yanık atandı. 21 Nisan Resmi Gazete'nin 31461 sayılı Mükerrer'inde yer alan atama kararının ardından yeni bakanın özgeçmişi merak konusu oldu.  Derya Yanık, televizyon programlarında da sık görülen bir isim.

Atama Kararı Bugün Geldi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Kimdir?

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK KİMDİR?

Derya Yanık, 1972 yılında Kadirli'de doğdu. Yanık, İlköğrenimini Kadirli'de, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi'nde tamamladı.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık,1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aralık 1996 itibariyle İstanbul Barosu'na bağlı olarak Avukatlık Stajını tamamladı. Aynı tarihten bu yana serbest avukat olarak çalışmaktadır.

İnsan hakları, aile hukuku, çocuk ve kadın hakları alanlarıyla ilgili pek çok sivil toplum çalışmasında yer aldı. Çeşitli basın-yayın organlarında muhtelif tarihlerde mesleki, edebi ve siyasi yazı ve çalışmaları yayınlanmış ve yayınlanmaktadır.

Yeni Bakan Derya Yanık, AKPARTİ İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olup 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AKPARTİ Grup Sözcülüğü görevlerini ifa etmiştir.

Öğrencilik yıllarından bu yana sivil toplum çalışmalarının içinde olan Yanık, Kadın ve Demokrasi Derneği'nin yanı sıra pek çok başkaca dernek ve vakıfta üye, yönetim kurulu üyesi ve istişare kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.