Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücrete ara zam açıklamalarının ardından gözler yeniden asgari ücrete çevrildi. Peki asgari ücrete ne kadar zam olacak?

Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak?

Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak?

Konuyla ilgili tahminlerini CNN Türk’e açıklayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücretle alakalı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Bilgin bununla ilgili asgari ücret enflasyona yenik düşerse tekrar komisyonu toplayıp iyileştirme yapılması ile ilgili bize ipuçlarını vermişti. Temmuz ayında ikinci kez toplanmasıyla ilgili ipuçları verildi.

Asgari ücret komisyonu toplamda 15 kişi üzerinden değerlendiriliyor. Çalışma Bakanlığı üzerinden başkanlık yapılarak temsilen 5 kişi, işçi kesiminden temsilen 5 kişi ve iş veren kesimini temsilen 5 kişi oluyor.

ENFLASYON BELİRLEYİCİ OLACAK

Burada ana olarak toplantıda enflasyon verileri üzerinden değerlendiriliyor. Gerekli görülürse refah payı eklentisi yapılıyor. Enflasyon belirleyici olunca ilk 6 aylık enflasyon temmuzdan sonraki ücretleri belirlemede önemli rol oynuyor.

İLK 4 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 15.22

Ocak ayında açıklanan enflasyon oranı yüzde 6.65, şubatta 3.15, martta 2.29 ve nisanda 2.39. Mayıs ve haziran ayları takip eden ayın 3’üne kadar açıklanacak. Buradaki 4 aylık veri üzerinden enflasyon yüzde 15.22’ye geliyor. Yıllık bazda yüzde 43.68’e gelmiş oldu.

MERKEZ BANKASI’NIN BEKLENTİSİ YÜZDE 21.13

Merkez Bankası Başkanı’mızın geçmiş günlerde yaptığı açıklamalar doğrultusunda Haziran ayına kadar beklenti yüzde 21.13 üzerinden verildi.

İŞTE ASGARİ ÜCRETTE 2 FARKLI TAHMİN!

İlk 6 aylık dönemde asgari ücretin neti 8 bin 506 TL, brütü 10 bin 8 TL, işverene maliyeti 11 bin 759 TL,

Yüzde 20 artış yapılması durumunda asgari ücretin neti 10 bin 207 TL’ye çıkacak, brütü 12 bin 8 lira, işveren maliyeti 14 bin 109 TL,

Yüzde 30 zam yapıldığı taktirde neti 11 bin 58 liraya, brüt ücreti 13 bin 9 liraya, işveren maliyetinin 15 bin 286 lira olması bekleniyor.

Asgari ücrete geçmiş dönemlerde 99 öncesi dönemlerde Asgari Ücret Komisyonu 3 defa toplandı. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl 2 defa toplantı kararı aldı. Net ücret de belirleyici unsur olacaktır.”