Akademik Kadrolara Akrabalar Atandı

Son dakika haberi: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde skandal bir detay ortaya çıktı. Akademik personellerin akrabaları, açılan kadrolara yerleşti. Yapılan açıklamada torpil yok denildi.

Akademik Kadrolara Akrabalar Atandı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesine yapılan akademik personel alımlarında skandal ortaya çıktı. 

Üniversite bünyesinde yapılan personel alımında, mevcut personellerin eş ve çocukları başarılı oldu. Atamalar hakkında bazı açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Genel Sekreteri Hakan Yekbaş, “Eleman alımında ve yöneticilerin yakınlarının görevlendirilmesinde kayırma söz konusu değil. Koşulları uyan herkes sınava giriyor ve başarılı olan kazanıyor. Yeni yönetimi hazmedemeyenler var, rantları kesildi, şantaj yapıyorlar'' ifadelerini kullandı.

Sözcü Gazetesi'ni bugünkü sayısında yayımlanan yazıda Ali Ekber Ertürk, skandalı gün yüzüne çıkardı. Ertürk kaleme aldığı haberinde, sınav sonucu yapılan atamalar hakkında şu ifadeleri kullandı:

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Alacahan'ın oğlu Ömer Faruk Alacahan, Rektörlük'e uzman olarak alındı.
  • Rektör Danışmanı ve Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Taner Çiftçi'nin eşi Mehtap Çiftçi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'na öğretim görevlisi oldu.

EŞ ve-KARDEŞ ATAMALARI

  • Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Ahmet Turan Orhan'ın eşi Alev Orhan Yıldızeli, Meslek Yüksek Okulu'na öğretim görevlisi olarak atandı.
  • Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çimen'in oğlu Kaan Çimen, Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü'ne asistan oldu.
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Raci Kılavuz'un eşi Neval Kılavuz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'na Öğretim görevlisi oldu.
  • Rektör Danışmanı Öğretim Üyesi Dr. Enis Baha Biçer'in eşi Dr. Derya Fatma Biçer, Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu Müdürü oldu.
  • Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı İbrahim Delice'nin kardeşi Betvole Prof. Dr. Ali Aksu, Eğitim Fakültesi Dekanlığı yapıyor.
  • Suşehri Timur Karabal Meslek Yüksekokulu Müdürü Gülay Ercins'in ağabeyi Vural Ercins, Üniversitede Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı oldu.

Bu kadarı da tesadüf olamaz dedirten bu tablo hakkında açıklama yapan akrabalarına da iş fırsatı çıkan akademisyenler konu ile ilgili açıklamada bulundu. Eşi sınavla öğretim üyesi yapılan Taner Çiftçi konu ile ilgili, “Kayırma söz konusu değil. Bugüne kadar adaletten şaşmadık'' ifadelerini kullandı. Bir diğer öğretim görevlisi Alev Orhan ise yaşanan olay ile ilgili “Benim ALES ve dil puanım yüksek. Hacettepe'nin doktora programını birincilikle kazandım. Herhangi bir müdahale söz konusu olamaz'' ifadelerini kullandı.

Oğlu Rektörlük'e uzman olarak atanan Öğretim Üyesi Osman Alacahan  ise konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

''Bir sınav açılmış ve oğlum da kazanmış, şartları tutmuş. Babası akademisyen diye girmeyecek mi?'' diyerek tepki gösterdi. Oğlu, bölüm başkanı olduğu birime alınan Prof. Dr. Mehmet Çimen de “Türkiye'de sadece birkaç anatomi hocasının çocuğu anatomist olmaya heveslenmiştir. Kaan da bunlardan biri'' dedi. Eşi Üniversite'ye alınan Raci Kılavuz da “Eşim yetkin biri ve sınavı kazandı. Torpil yok”

Kamubulteni.com  | Ankara