Adalet Bakanlığı'na 5 Bin 200 Yardımcı Personel, 4 Bin de Hakim ve Savcı Alınacak

Hakimler ve Savcılar Kurulu İkinci Daire Üyesi Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, Onyedi Eylül Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu'nun açılış töreninde konuştu.

Adalet Bakanlığı'na 5 Bin 200 Yardımcı Personel, 4 Bin de Hakim ve Savcı Alınacak

Türkiye'nin geçirdiği süreçlerde adalet teşkilatının büyük önemi olduğunu söyleyen Köseoğlu, önümüzdeki dönemde teşkilatın güçlendirilmesi için personel ihtiyacının giderilmesine yönelik çalışmalar yapılacağını söyledi.

ADALET BAKANLIĞI VE DİĞER BAKANLIKLARA YAPILACAK MEMUR ALIMLARINDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLA VE İNDİR.

DİĞER MEMUR ADAYLARIYLA TANIŞMAK, KADIN-ERKEK MEMUR ADAYLARIYLA BİLGİ ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAK İÇİN TIKLA

4 BİN YENİ HAKİM VE SAVCI ALINACAK

Yardımcı Personel ile Hakim ve Savcı ihtiyacının karşılanması için gerekli adımların atıldığını belirten Köseoğlu, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Adalet Teşkilatının çok önemli bir fonksiyon haline geldiğini vurgulayarak, "Bu süreçte adalet, hem ciddi anlamda etkilendi, hem yara aldı. Ülkemizin başına gelenler, başka bir ülkede yaşansaydı adliye, adalet, felç olurdu. Bizim 15 Temmuz gecesinden itibaren hiç durmadan işleyen bir yargımız mevcut ve hala işliyor.Bu başarı, hakim ve savcılarımızın gerçekten özverili çalışmaları neticesinde ortaya çıkmış bir başarıdır. Başka bir ülkede bunu göremezsiniz. Çok ciddi travmatik durumlar ortaya çıkmış ama meslek bilinciyle, ülke sevgisiyle, vatan aşkıyla bu travma çok şükür atlatılmıştır. Birtakım sorunlar yaşadık. Birtakım ihraçlar yaşandı. Bundan kaynaklanan personel ihtiyacı söz konusu oldu. Ona rağmen insanüstü bir gayretle adalet hizmetinin yürütülebilmesi için her türlü özveri gösterildi. Sayısal olarak çok şükür bu eksikliğimizi tamamlamak üzereyiz. 15 Temmuz'dan önce 16 bin olan hakim ve savcı sayısı, bu yıl sonu 20 bin civarına ulaşacak" dedi.

YARDIMCI PERSONEL İHTİYACI KARŞILANACAK

Yardımcı personel ihtiyacının gözardı edilemeyeceğini belirten Köseoğlu, "Adliyelerde savcı ve hakim ihtiyacından bahsediliyor ama bu, yardımcı personel ihtiyacı, özel olarak belirtiliyor. Şu anda ciddi anlamda yardımcı personel ihtiyacımız var. Yapılan sınavlar vesilesiyle 5 bin 200 yardımcı personel ihtiyacımızı karşılayacağız. Önümüzdeki yıllarda da bu alımlar devam edecek. Nitelikli adalet hizmeti üretebilmek nitelikli personel ile olur. Bu anlamda adalet meslek yüksekokulları ve mezunları devreye giriyor. Şu an itibarıyla Bakanlıkta adalet meslek yüksekokulu mezunu 2 bin 369 çalışan var. Bu sayı yetersiz ve bunu artırmamız gerekiyor." dedi.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA