Adalet Bakanlığı 3 Bin 71 Sözleşmeli Zabıta Katibi Alımı Başvuru Şartları

Adalet Bakanlığı'na sözleşmeli zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, aşçı, şoför alımı gerçekleştirilecek. CTE'ye alımların yanı sıra Adalet Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatına binlerce personel alımı yapılacağı duyuruldu.

Adalet Bakanlığı 3 Bin 71 Sözleşmeli Zabıta Katibi Alımı Başvuru Şartları

Adalet Bakanlığı'na sözleşmeli zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, aşçı, şoför alımı gerçekleştirilecek. CTE'ye alımların yanı sıra Adalet Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatına binlerce personel alımı yapılacağı duyuruldu.

28 Haziran 2019 Cuma 21:13
Adalet Bakanlığı 3 Bin 71 Sözleşmeli Zabıta Katibi Alımı Başvuru Şartları

3 Bin 71 Sözleşmeli Zabıta Katibi Alımı Başvuru Şartları

Adalet Bakanlığı'na sözleşmeli zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, aşçı, şoför alımı gerçekleştirilecek. CTE'ye alımların yanı sıra Adalet Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatına binlerce personel alımı yapılacağı duyuruldu.

YENİ MEMUR ALIMI DUYURULARI YAYIMLANDI. ÜCRETSİZ KATILARAK SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ TAKİP EDEBİLİRSİN. TIKLA VE KATIL.

Zabıt katibi adaylarının aylardır beklediği ilan da bugün yayımlandı. Adli ve İdari Yargıda görev yapmak üzere toplamda 4 bin 224 kişilik personel alımı duyurusu yayımlayan Adalet Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede, "EK-1/A,B,C,D,E listelerde yeri, sayısı, unvanı ve niteliği belirtilen, 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ekindeki “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında, adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı ve/veya sözlü sınav sonucuna göre 3.071 sözleşmeli zabıt kâtibi (EK 1/A), 1.169 sözleşmeli mübaşir (EK-1/B), 96 sözleşmeli şoför (EK-1/C), 58 sözleşmeli teknisyen (EK-1/D) ve 30 sözleşmeli aşçı (EK-1/E) olmak üzere toplam 4.424 personel alınacaktır.Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav ve/veya sözlü sınava, lisans mezunları için 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2018) KPSSP3, önlisans mezunları için 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2018) KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS- 2018) KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir." denildi. Başvuru yapacak adayların başvuru genel ve özel şartlarını dikkatle incelemesi gerektiğine vurgu yapılan duyuruda, başvuru genel şartları aşağıdaki gibi oldu: 

a) Türk vatandaşı olmak,

b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 16 Temmuz 2019 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 inci maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,(lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 1 Ocak 1983 ve sonra doğumlu olanlar)

c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağma gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) 657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak, 

e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

f) Kamu haklarından mahrum olmamak,

g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

Zabıt katibi alımı için kimler başvuru yapabilecek?

Adalet Bakanlığı PGM'den yapılan bilgilendirmede başvuru yapmak isteyen zabıt katibi adaylarının "Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak." şartının yanı sıra aşağıdaki şartları da yerine getirmesi gerektiği belirtildi. 

  • Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarakbelgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
  • Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama sınavı ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)
  • Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarlan nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.

BAŞVURU TARİHLERİ

Adalet Bakanlığı personel alımı için başvurular 1 Temmuz'da başlayacak. Adaylar başvuru sürecine dair detaylı bilgilendirmeyi pgm.adalet.gov.tr adresinden öğrenebilecekler.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eray 2019-06-29 00:23:01

Neden ikmde olduğu gibi zabıt katibi alımlarında da şehir dağılımı paylaşmıyorsunuz sayın yönetici, merakla bekliyorum