90 Bin Taşeron İşçi İçin Kadro Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek, Ne Zaman Yasalaşacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 90 bin taşeron işçiye kadro sağlanması konusunda son durumu açıkladı.

90 Bin Taşeron İşçi İçin Kadro Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek, Ne Zaman Yasalaşacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 90 bin taşeron işçiye kadro sağlanması konusunda son durumu açıkladı. Toplamda 100 bine yakın taşeron işçinin kadro alabilmesi için gerçekleştirilen düzenlemeler bir süredir devam etmekte. Seçimlerin ardından meclisin açılmasıyla birlikte, taşeron işçilere kadro verilmesi gereklilikleri ilk tartışılacak konular arasında yerini aldı. Peki, taşeron işçilere kadro için hangi koşullar gerekiyor ve bu düzenleme ne zaman yasalaşacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin canlı yayında yaptığı açıklamada konuya dair şunları kaydetti:

"Kamudaki taşeronları planladık. Meclis'in önümüzdeki haftadan itibaren çalışamayacağı bir dönemdeyiz. Önümüzde dosyamız duruyor. Çalışmanın büyük kısmını tamamladık. Seçimden sonraya kalır diye düşünüyorum, çözeceğimiz konulardan birisi bu."

"Toplu sözleşme, iş kanunu, toplu sözleşme kanunu, sendika kanunu gibi bütün çalışma hayatının yasal mevzuatında köklü bir reforma ihtiyaç var” diyen Bakan Bilgin, “Onunla ilgili de bütün hazırlıkları yaptık.

Bir akademi kurulu kurduk. Çalışmayı önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz. 100 bin taşeron işçinin beklediği düzenleme hayata geçirilecek." dedi.