3600 Ek Göstergede Son Durum-Önemli Değerlendirme Geldi

3600 ek gösterge hakkında yeni açıklama geldi. Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın ek gösterge açıklamasını değerlendirdi.

3600 Ek Göstergede Son Durum-Önemli Değerlendirme Geldi

3600 ek gösterge hakkında yeni açıklama geldi. Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın ek gösterge açıklamasını değerlendirdi.

15 Mart 2019 Cuma 14:45
3600 Ek Göstergede Son Durum-Önemli Değerlendirme Geldi

Erdoğan 'ın 3600 ek gösterge açıklaması sonrası önemli bir değerlendirme geldi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci , yaptığı son dakika açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın 3600 ek gösterge açıklamasına değindi ve önemli bir değerlendirme yaptı.

Kahveci konu ile ilgili yaptığı açıklamada,  "Kamu görevlilerinin ek göstergeye ilişkin umutlarını Kaf Dağı’nın ardına ötelemek sorunları derinleştireceği gibi milyonlarca memurun da beklentilerini boşa çıkarmak anlamı taşıyacaktır." ifadelerini kullandı. 

GEÇERLİ BİR NEDEN YOK

3600 ek gösterge sözünün geçtiimiz yıl seçimden önce verildiğini ancak hala hayata geçirilmediğini söyleyen Kahveci, bütün memurların büyük beklenti içinde olduğunu söyledi. Kahveci sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hatırlanacağı üzere 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öğretmen, polis, hemşire ve imamların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceğini ifade etmişti. Türkiye Kamu-Sen olarak bizler de ek gösterge konusunun bütün memurların uzun yıllardan gelen beklentisi olduğunu ve yalnızca belli meslek grupları için değil bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etmiştik."

HAYAL KIRIKLIĞI

Kahveci, ek göstergenin gecikmesinin hayal kırıklığı yarattığını söyleyerek, "Sayın Cumhurbaşkanının 2018 seçimleri öncesindeki vaatlerine uygun olarak 4 meslek grubuna yönelik bir çalışma yapılacağı ancak bunun da 31 Mart seçimleri sonrasında gerçekleşeceği yönündeki açıklamaları, uzunca bir zamandır gündemi meşgul eden ve memurların bütününün beklenti içine girdiği ek gösterge düzenlemeleri konusunda hayal kırıklığı yaşanmasına neden olmuştur." ifadelerini kullandı.

Kahveci sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Daha önce defalarca dile getirdiğimiz ve bütün yetkililerin de malumu olduğu üzere hali hazırda ek gösterge düzenlemesi, kendi içinde tutarsızlıklar ve adaletsizlikler içermektedir. Bu nedenle zaten revizyona muhtaç bir durumdadır. Bu bakımdan ek gösterge rakamlarında revizyon yapılması, yalnızca belli unvanlardaki kamu görevlilerinin değil bütün memurlarımızın beklentisidir. Bilhassa ek gösterge uygulamasından hiç faydalandırılmayan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları başta olmak üzere tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerle ilgili mağduriyetleri vardır.

Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır, kamu görevlilerinin emeklilik sorunlarının başında ek gösterge uygulamasının eksikliğinden kaynaklı sorunların geldiğini ifade etmekteyiz. Dolayısıyla ek gösterge rakamlarının bir an önce detaylı bir çalışma yapılarak hiyerarşik düzene göre yeniden belirlenmesi, ek gösterge alamayan personelin de bu uygulamadan faydalanmasının sağlanması, emekli maaşları için son derece önemli bir maaş unsuru olan ek gösterge rakamlarının yükseltilmesi ve Ak Parti’nin seçim beyannamesinde yalnızca belli unvanlar için öngörülen ek gösterge artışının genele yayılması gerekmektedir.

Ne var ki, Sayın cumhurbaşkanının yapmış olduğu açıklama, 2 milyon 700 bin dolayındaki kamu görevlisini hayal kırıklığına uğratmış, hiç kimseyi memnun etmemiştir. Bu konuda hazırlanmasına katkıda bulunduğumuz ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bekleyen kanun teklifi mutlaka değerlendirmeye alınmalıdır.

Kamu görevlilerinin ek göstergeye ilişkin umutlarını Kaf Dağı’nın ardına ötelemek sorunları derinleştireceği gibi milyonlarca memurun da beklentilerini boşa çıkarmak anlamı taşıyacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanının kamu görevlileri, mevcut emekliler ve aile bireyleriyle birlikte 20 milyonu bulan bir kitleyi hayal kırıklığına uğratmayacağına inanıyor, Türkiye Kamu-Sen olarak kamu görevlileri ve emeklilerin sorunlarının çözümü noktasında her platformda bundan önce olduğu gibi bundan sonra da gayret göstereceğimizin bilinmesini istiyorum.”

Kamubulteni.com  | Ankara

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol