3600 Ek Gösterge ile Memurların Maaş ve İkramiye Artış Miktarı Belli Oldu

Milyonlarca memuru ilgilendiren açıklama geldi. 3600 ek gösterge ile memur maaşları ve emekli ikramiyesi ile emekli maaşlarında gerçekleşecek artış belli oldu.

3600 Ek Gösterge ile Memurların Maaş ve İkramiye Artış Miktarı Belli Oldu

AK Parti 'nin seçim beyannamesinde yer alan ve milyonlarca öğretmen, polis , hemşire ve din görevlisini ilgilendiren 3600 ek göstergenin detayları belli oldu. Meclisin açılması ile birlikte söz konusu yasa için çalışmalara hız kazandırıldığı öğrenilirken, taslağa yeni eklemeler de yapıldığı bildirildi. 

Çalışma Bakanlığınca hazırlanan tasarıya yapılan eklemede, daha önce polis, hemşire ve din görevlilerine verilecek 3600 ek gösterge, kamuda idareci olarak çalışanları da kapsayacak. Söz konusu eklemeye göre şube müdürleri, daire başkanları, il müdürleri, bölge müdürleri, üniversite genel sekreterleri, üniversite genel sekreter yardımcıları da ek gösterge artışından faydalanacak. Bu idarecilerin yanına belediyeler ve belediyelere bağlı şirketlerin yöneticileri de girdi. Bu düzenlemeye göre belediyelere bağlı şirketlerde çalışan daire başkanları da ek gösterge artışından faydalanacak. 

Böylece uygulama mevcut emekliler için de geçerli olacak

Söz konuus ek göstergenin yürülüğe girmesi ile mevcut maaşlar artacak. Ancak asıl etki emeklilik ikramiyesine ve emeklilik maaşında olacak. Unvan ,s hizmet sınıfı ve derecelere göre ek gösterge farklılık gösteriyor. Ek göstergelerin 2200 'den 3000 'e ve 3600 'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artış gösterecek. 

MAAŞ VE İKRAMİYELER NE KADAR ARTACAK?

Kıdem ve dereceye göre değişmesine rağmen ortalama olarak polislerde emekli maaşı 530 lira ikramiye ise 17 bin 100 lira artacak. Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin lirayı geçecek. Ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı geçecek.

DERECEDE VE KIDEME GÖRE

Dördün biri derecedeki 25 yıllık 3000 göstergedeki bir memurun 77 bin liralık ikramiyesi 3600 ek göstergede 94 bin liraya çıkacak. 30 yıllık kıdemdeki memurda ikramiye 92 bin liradan 113 bin liraya yükselecek. Memurların kıdem süreleri ve derecelerine göre artışlar değişecek. Ancak ortalama rakamlara baktığımızda emekli maaşındaki artışların 500 lira, ikramiyedeki artışların da 17 bin lira civarında olacağı görülüyor.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA