2019 PTT KPSS Şartsız Personel Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu

PTT 2019 yılı personel alımları başvuru şartları hakkında gündemde birçok iddia bulunuyor. Teyit makaleleri yayımlayan siteler, PTT'ye alımın KPSS ile yapılacağını söyledi. Peki bu iddia doğru mu? İşte başvuru şartları.

2019 PTT KPSS Şartsız Personel Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu

PTT 2019 yılı personel alımları başvuru şartları hakkında gündemde birçok iddia bulunuyor. Teyit makaleleri yayımlayan siteler, PTT'ye alımın KPSS ile yapılacağını söyledi. Peki bu iddia doğru mu? İşte başvuru şartları.

12 Ocak 2019 Cumartesi 12:40
2019 PTT KPSS Şartsız Personel Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu

PTT 2019 yılı personel alımı başvuru şartları.

Baız haber siteleri, 2019 yılında PTT 'nin KPSS şartı ile personel alımı yapacağını, KİT'lerin bünyesindeki kamu kurumlarının KPSS şartı olmadan personel alımı yapacamayacağını yazdı. PTT bünyesinde personel olmak isteyen adaylar ise bize mesaj yolu ile ulaştı ve PTT 'ye KPSS şartı ile personel alımı yapılacağı iddialarını sordu.

Biz de Kamubulteni.com olarak PTT 'ye 2019 yılında yapılacak personel alımlarında aranacak şartlara yer verdik ve KPSS şartının olup olmayacağını değerlendirdik.

KHK İLE ŞARTLAR DEĞİŞTİRİLDİ

OHAL kapsamında yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile PTT 'ye personel alımında başvuru şartları değiştirildi. Bu şartlar , PTT'ye 2017/2'de alınan ve ataması yapılmayan 1750 kişiyi kapsamaktaydı. Bunun ardından 29 Aralık 2017 tarihinde yeni bir yönetmelik yayımlandı ve PTT 'ye personel alımının detayları belirlendi.

Söz konusu yönetmelite personel alımlarında aranacak şartlar değiştirildi. Yönetmeliğin 9, 10 ve 11. maddelerinde , personel alımı için aranan şartlar aynen şu şekilde verildi:

MADDE 9 - (1) Pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre personel alımı, yapılan sınav sonucunda başarılı olanlardan veya PTT'nin ihtiyaç duyduğu alanlarda deneyimli kişiler arasından yapılır. İşe alınacaklarda aranılacak genel şartlar şunlardır:

a) 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT'nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.

b) On sekiz yaşını tamamlamış ve otuz beş yaşından gün almamış olmak.

c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.

ç) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahküm olmamak.

d) Fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından ceza almamış olmak,

e) Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.

f) Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek beden veya akıl hastalığı bulunmadığını resmi sağlık kurulu raporu ile belgelemek.

g) Başka kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.

ğ) Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.

h) Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.

ı) Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak.

i) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.

İşe alınmada aranacak özel şartlar

MADDE 10 - (1) İşe alınacaklarda aranılan genel şartların yanında PTT'ye alınacak personelde aranacak öğrenim durumu, yabancı dil, deneyim ve boy, kilo gibi fiziksel özellikler ile hizmetin gerektirdiği özel şartlar Yönetim Kurulu tarafından tespit edilir.

SINAVLAR

MADDE 11 - (1) Sınavlar, alım yapılacak pozisyonun özellikleri dikkate alınarak yazılı, mülakat ve uygulamalı sınav şekillerinden bir veya birkaçı ile yapılabilir.

(2) Yapılacak sınavın şekli, hangi konuları kapsayacağı, sınav sorularının hazırlanması, basımı ve başarı düzeyi gibi hususlar Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.

(3) Sınavlar, alım yapılacak pozisyonun özelliğine göre PTT tarafından yapılabileceği gibi hizmet satın alınan kuruluşlara da yaptırılabilir.

(4) Yazılı sınav yapılması halinde başarılı olan adaylar, özgüven, muhakeme gücü, kavrama ve ifade yeteneği, hal ve hareketleri gibi kişisel özellikleri, PTT'nin çalışma koşullarına uygunluklarının tespit edilmesi ve mesleki yeterliliklerinin ölçülmesi amacıyla mülakat ve/veya uygulama sınavına tabi tutulabilirler.

(5) Başvuru şartları Yönetim Kurulunca belirlenen Postacı ile Gişe ve Büro Görevlisi pozisyonları için yapılacak alım yazılı sınav ile yapılır.

ALIMLAR NASIL OLACAK?

Bu yönetmeliğe göre PTT personel alımları KPSS şartı olmadan , PTT'nin düzenleyeceği yazılı sınavla yapılacak. 

İLAN NE ZAMAN GELECEK?

PTT personel alımı için 2018 yılında ilan Mayıs ayında yayımlanmıştı. Bu yıl da yine alımların Mayıs ayında yapılması bekleniyor. İlan yayımlandığı anda bildirimle haberdar olmak , tüm kamu ilanlarından haberdar olmak için aşağıdaki linklerden mobil uygulamamızı indirin.

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 21.01.2019 12:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eylül 2019-01-14 15:38:08

nasıl başvuru yapabilirim kac gündür araştırıyorum başvuru formuna ulaşamıyorum

Misafir Avatar
ARNAVUT 2019-01-14 19:26:20 @eylül

çünkü henüz başvuru yok.

Beğenmedim! (0)
Avatar
davut.akbulut 2019-01-14 21:58:48

1976 erzurumluyum istanbul beykozda oturuyorum 3 cocuk babasıyım evime bakmak zorundayım cocuklarımın gelecegi icin işe ihtiyacım var emeyi gecenlerden Allah razı olsun

Avatar
Hilal kızılkaya 2019-02-14 17:01:45

Nasıl başvuru yapabiliriz ve nereden yapacağız lütfen bilgi verin yada başvuru formunu nereden doldurmamız gerektiğini söyleyin lütfen

Avatar
Eyüp 2019-02-15 16:38:06

Nereden başvuru yapabilirim lütfen bilgi verebilirmisiniz

Avatar
Murat 20 2019-11-27 19:22:06

Mayıs ayında yapılması bekleniyormuş