Yazılı Sınavda 49 Kişide Sonuncu Oldu: Ama İlk 5'e Girdi

ALES puan sıralamasında , yüksek lisansa başvuru yapanlar arasında sonuncu olan isim, yapılan seçim faaliyetleri sonucunda ilk 5 'te yer aldı.

Yazılı Sınavda 49 Kişide Sonuncu Oldu: Ama İlk 5'e Girdi

ALES puan sıralamasında , yüksek lisansa başvuru yapanlar arasında sonuncu olan isim, yapılan seçim faaliyetleri sonucunda ilk 5 'te yer aldı.

05 Şubat 2019 Salı 11:51
Yazılı Sınavda 49 Kişide Sonuncu Oldu: Ama İlk 5'e Girdi

ALES sıralamasında sonuncu oldu ama...

Cumhuriyet Gazetesi 'nden Ece Piroğlu, bugün kaleme aldığı yazısında,  Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu’nun akrabasının ALES ve yabancı dil sınavlarında son sıralarda yer almasına rağmen yüksek lisans yapmayahak kazandığını yazdı. Yüksek lisansa kabul olmasının ardından üniversite yönetimince çok tartışma yaratacak iki adım atılıyor.

LİSTELER ERİŞİME KAPATILDI

İlk önce üniversite, mahkemeden karar aldı ve listeleri erişime kapatmaya karar kıldı. Söz konusu listenin eksisozluk ’te yayımlanmasının ardından ise üniversite rektörlüğünün talebi üzerine Alanya 1. Sulh Ceza Hâkimliği 16 Ocak 2019 tarihinde listeye erişim yasağı geliyor. Üniversite yönetimi yüksek lisansa başvuran adayların tepkisine karşı sessizliğini sürdürmeye devam ediyor.

KAZANANLARDA İKİNCİ SIRADA

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi tezli yüksek lisans programına kayıt yaptırmaya hak kazananlar listesinde, programa başvuranlar arasında yapılan değerlendirmede sondan ikinci sırada yer alan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun akrabası Şeyda Çavuşoğlu da yer aldı. Enstitü yaptığı değerlendirmede yüksek puan alan adayları eleyip, ALES’te sonuncu, genel değerlendirmede sondan ikinci olan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun akrabası Şeyda Çavuşoğlu’nu yüksek lisansa kabul etti.

TOPLAMDA 45 PUANLA 5 KİŞİLİK LİSTEYE GİRDİ

Liste eksisozluk.com’da yayımlandı. Çavuşoğlu’nun, toplamda 45 puanla 5 kişilik asil listede olduğu programın yedek listesinde ise 51-54 puan toplayabilen adaylar bulunuyor. 58-60 arası puan toplayan çok sayıda aday ise, kendisine yedek listede dahi yer bulamadı. Listenin sitede yayımlanmasının ardından üniversite rektörlüğü bu kez mahkemeye başvurdu. Alanya 1. Sulh Ceza Hâkimliği 16 Ocak 2019 tarihinde listeye erişim yasağı getirdi. Yasak kararına yine aynı sitede “torpil kanıtlandı” denilerek tepki gösterildi.

Nikâh şahidiydi

Tüm adaylar arasında, ALES’te sonuncu olan ve yabancı dil sınavından da 100 üzerinden 22.5 alabilen Çavuşoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeğeni, işadamı Ahmet Çavuşoğlu’nun oğlu Okan Çavuşoğlu ile evli. Babası Şeref Oktay da AKP ilçe yönetiminde yer almış. Şahitliklerini Bakan Çavuşoğlu’nun yaptığı gençlerin nikahını da, AKP’li Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel kıymış.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA
Kaynak: Cumhuriyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol