Ziya Selçuk: O Öğrenciler Artık Sınıf Geçemeyecek

Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk yaptığı son dakika açıklamasında sınıf geçme sisteminde değişiklik yapılacağını ve fazla zayıfı olan öğrencilerin sınıfı ortalama ile geçemeyeceğini söyledi.

Ziya Selçuk: O Öğrenciler Artık Sınıf Geçemeyecek

Sınıf geçme sistemi değişiyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı son dakika açıklamasında, okullarda öğrencilerin sınıf geçme yönetmeliğinin gözden geçirildiğini ve bazı düzenlemeler yapılacağını ifade ederek, "Yani ben ortalamayı tutturdum ve dolayısıyla geçiyorum gibi bir kolaylığı bundan sonra çok fazla gündemde tutmamak istiyoruz" dedi.

Önceki gün TRT Haber canlı yayınına katılan ve liseler için getirilen sisteme ilişkin değerlendirmelerde bulunup ayrıntıları paylaşan Bakan Selçuk, şu açıklamaları yaptı:

"SINIF GEÇMEK ÇOK KOLAY OLURSA.."

"Temelde sınıf geçmek eğer çok kolay olursa, dört işlem bilmeden lise bitirilebilir. Böylelikle giderek ülkenin öğretimsel düzeyi düşmeye başlar. Üniversite sınavlarında da yapılan net sayıları azalır. Bir öğrenci belirli derslerden yüksek not alarak, hiç öğrenmediği derslerden geçiyorsa, diyelim ki 6 tane zayıfı var ve geçiyorsa, bunu problem olarak görmememiz bir problem. Çocukların derslerini belli bir düzeyde öğrenene kadar onlarla muhatap olması lazım. Yani ben ortalamamamı tutturdum ve dolayısıyla geçiyorum gibi bir kolaylığı bundan sonra çok fazla gündemde tutmamak istiyoruz."

"BEN ZATEN GEÇECEĞİM"

"Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Öğrenci sınıfta kafasını sıranın üstüne koysa ve 'Ben zaten geçeceğim, öğretmenim sen işine bak' derse. Biz öğretmenin sınıftaki gücünü, itibarını da dikkate almak zorundayız. Ayrıca öğrenci başta geçmeyi garantilediyse orada bir öğrenme atmosferi oluşmuyor."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA